www.albanovaonline.com

 

 

 

Historiografia mė e re shqiptare, posaqėrisht nė 20. vitet e fundit

 

 

 

Prof. DDr. Krist Maloki

 

 

 

 

 

Kėrkimi historik dhe shkrimi historik nė dhe rreth Shqipėrisė

 

Kush e merr mbi vete shkrimin ose kerkimin historisė sė Shqipėrisė dhe tė popullit shqiptar, shkon njė drejtimi tė ngurtė dhe tė mundimshėm. Ngase kjo rrugė shpeshherė ėshtė e pakalueshme, rrallė e markuar me data historike e edhe mė rrallė e forcuar me dokumente historike. Duket sikur Gobinau-i i vjetėr tė kishte tė drejtė kur thoshte qė nė kohėn e tij populli shqiptar ishte mė i panjohur se secili fis zezak afrikan[1]. Dhe sot duket ashtu sikur secila histori e Shqipėrisė tė kishte njė njejtėsi fatale me romanin e Karl May „Durch das Land der Skipetaren“.

Shkaqet pėr tė cilat sot pėr Shqipėrinė flitet si pėr „vendin e harruar tė Europės“ janė tė lloj-llojshme. Si mė i rėndėsishmi nga kėto me siguri duhet tė merret fakti qė Shqipėria dhe populli shqiptar me shekuj dhe mijėra vite kanė qėndruar nė luhatės ere tė historisė botėrore. Njė mjegull e dendur dhe e errėt rėndonte gjitmonė mbi tokėn historike tė Shqipėrisė dhe vetėm rrallė, diku rreth shek. 15. ose nė kalimin e shek. 18. dhe 19. skicoj diēka nė mėnyrė qė tė japė tė lirė shikimin mbi viset rrafshlarta. Ne kemi dokumente tė mjaftueshme mbi praninė e shqiptarėve vetėm nga shek. 10. pas Krishtit. Se si ishte mė parė mund tė flitet me siguri vetėm pėrmes shkencave tė kufizuara dhe ndihmėse. Por edhe ashtu pyetje e mbi pyetje edhe mė mbeten pa pėrgjigje. E kjo vlenė gjithashtu pėr historinė e re e edhe mė tė re tė Shqipėrisė.

Ēdo gjė fillon me emrin e Albania. Njė qytet apo edhe njė rreth, ALBANIA paraqitet tek Ptolemeus, por deri mė sot ajo nuk mund tė lokalizohej[2]. E gjithashtu njejtė tė palokalizuar dhe tė pafiksuar gjeografikisht e edhe historikisht janė edhe emrat tė cilėt me kalimin e kohės i mbante rrethi jetėsorė Shqiptar nga zotėruesit e mbifuqishėm – Romakėt, Bizantinėt, Sllavėt dhe Turqit – nė gadishullin e Ballkanit tė cilėt ishin tė diktuar vetėm nga pikpamja teknike administrative dhe prej kohės nė kohė vazhdimisht ndėrroheshin apo edhe nė raportet popullore ishin tė pėrmbledhura josaktė.[3] Pastaj kėtu paraqiten edhe vėshtirėsitė me emrat dhe pėrcaktimet shqiptare tė vendit si Arbėria dhe Shqipėria (shqip. ver. Arbnija dhe Shqipnija) si dhe analogjitė individuale arbėr, arbėresh (greq. Arvanitis, serb. Arbanas, turq. Arnaut etj.) dhe shqipėtar, tė cilat sė bashku transmetojnė vetėm njė nocion tė turbullt pėr njė vendbanim tė mbyllur dhe kushtuar njė njėsie tė popullit.[4]

E kėtu ne pėrplasemi prap nė njė vėshtirėsi gati tė pakalueshme pėr shkrimin e historisė: Mungesa e njė historie tė njė populli tė mirėfilltė e tė plogėsht pra tė popullit shqiptar. Kėtu do tė mund tė flitej vetėm formalisht pėr mungesėn e njė „vetėdije nacionale“ ose „vetėdijes nacionale“. Ėshtė fakt qė gjuha shqipe i ka zhvilluar dy nocione tė ndryshme pėr rrethanat: ,Popull’: Fjalėt ‚Kombi’ dhe ‚Populli’. ‚Kombi’ i pėrgjigjet deri dikund nocionit gjermanik ‚Volk’ ose ‚folk’, ‚Populli’ ėshtė njė huazim nga gjuha romake. Paraqitja e ‚Kombi’ mbėshtetet mė shumė mbi njė ndjenjė bashkėsie dhe mbi njė vetėdije kolektive, gati dėshiroj tė them, njė ndjenjė rase e cila i pėrmbledhė qė tė gjithė shqiptarėt e vėrtetė nė mbarė botėn. E se si nocioni i ,Popullit’ nuk mund tė gjindej nė asnjė sqarim nė psikologjinė gjermane tė popujve, nė filozofinė e popujve, nė mėsimin e shtetit, ashtu edhe pėr shkrimin e historisė sė popullit shqiptar nuk ka ndonjė objekt tė qartė dhe tė pa tė meta nė tė cilat do tė mund tė mbėshteteshin historiografitė.

Kjo edhe pėr mė tepėr ngase ,Populli Shqiptar’ mjaft kohė tė gjatė tė historisė sė tyre ka kaluar nė vende tė hapura si edhe nė gjendje tė pėrzier si edhe nė diasporė nė vende tė huaja dhe tek popuj tė huaj, madje edhe sot jeton poashtu.[5] Me nocionin ,Populli’ nuk mund tė fillohet edhe shumė, sė paku jo nga pika e qėndrimit tė historianit nacional. ,Populli’ nė shqipe ėshtė njė nocion mjaft i mjegulluar dhe ka kuptimin si ,Popullsi’ masė njerėzish, apo njejtė, por jo aq shumė si ‚Nacion’, etj. Sė pari pėrmes tė marrjes sė ideologjisė komuniste dhe tė sė drejtės sė shtetit nga Sovjetėt, pėrkatėsisht tė kuptimit tė nocionit sllav ‚Narod’ nocioni shqip ‚Populli’ ėshtė dendėsuar dhe pak a shumė e ka ruajtur karakterin e nocionit pėr ,Nacionin’. Por meqenėse sipas Smend-it, nocioni ‚Nacion’ paraqet njė sėrė tiparesh tė cilat mė parė populli shqiptarė nuk i ka njohur kurr, dhe Renan nga ,Nacioni’ pret „un plebiscite par tous les jours“, ēka mė herėt nė Shqipėri nuk ėshtė mbajtur kurrė. Kėshtu qė kėtu nuk mund tė kufizohet kurrfarė objekti i drejtė historiografik, dhe nuk mund tė pėrpunohet shkencėtarisht.

Sikur qė tham mė parė, tė gjitha kėto vėshtirėsi por edhe tė tjera tė cilat mund tė paraqiten nė njė shkrim historie rreth dhe pėr Shqipėrinė do duhet tė paraqiten mė sa vijon. Mė tutje edhe diēka pėr materialin e thyer dhe amorf tė historiografisė shqiptare. Nė fakt, nėpėr shekuj por edhe mijėvjetsha ka pasur shqiptarė tė gjallė individualist, familje tė veēanta patriarkale dhe familje tė mėdha, pastaj klane e fise madje edhe diēka tė tillė si despote dhe principata, por gati kurrė njė shtet tė integruar nacional shqiptar, sė paku jo deri nė vitin 1912.[6] Nė individualizmin e tyre ekstrem shqiptarėt gati nė tė gjitha fushat e jetės sė njė nacioni apo tė njė populli gjithnjė ishin vetinicues (vetiak) tė ndarė dhe tė pėrqarė me njėri tjetrin, ata mė shumė ishin tė gatshėm tė ndikojnė dhe tė bėjnė gjėra tė mėdha pėr tė huajt, madje edhe pėr shtypėsit e tyre nacional, por jo pėr atdheun e tyre tė pėrbashkėt dhe pėr popullin e tyre.[7]

Megjithatė ajo ēka shqiptarėt nė tėrė botėn i ka mbajtur sė bashku dhe atyre u ka mundėsuar njė vetėdije kolektive, nė plan tė parė ishte ishte e lartėpėrmendura ,ndjenja e rasės’. Kjo ndjenjė nuk do duhej tė kuptohej si ndjenjė gjaku, por mė shumė si njė sundimshmėri apo kalorėsi e bashkuar me vetėdijen e njė elite sociologjike dhe politike (Qysh para 40 vjetėsh pėrmbledhėsi ka kėrkuar ta pėrmbledhė „shpirtin e shqiptarit“ nė formė psikologjike, sociologjike, kulturfilozofike dhe historike, dhe paraqitjet e tija apigramatike janė plotėsisht tė nohura deri mė sot nė literaturėn shqiptare por edhe te albanologėt e huaj (Weigand, Jokl, Lambertz)[8]. Ajo qė e veēon shqiptarin janė tri nocione apo pėrmbajtje nocionesh e qė janė tejet tė veēanta: Besa, Nderi dhe Burrnija! Nė njė pėrkthim tė fryrė dhe tė turbullt nė gjermanishte ato do tė mund tė pėrktheheshin si Treue (Treueschwur), Ehre (Ehreverpflichtung) dhe Mannhaftigkeit (Einsatzbereitschaft bis zum letzten) dhe ndoshta do t’i qartėsohej njė joshqiptari. (vėr. dhe pėrkth i K. Malokut). Por brenda fjalėve tė shqiptarit qėndron edhe mė shumė, dhe pas tyre endet dhe karakterizohet njė botė e tėrė tendosjesh shpirtėrore dhe tronditje tė thella tragjike, njė botė plot dėshirimesh tė larta dhe njėkohėsisht plot vetėmodestisė dhe vetėmposhtjes. Nga njė shqiptar i vėrtetė do tė mund tė vėrehet njė karakter Faustian dhe sė bashku me Göethe-n mund tė thuhej: „Nga qielli ai i kėrkon yjet mė tė bukur e nga toka ēdo dėshirė tė lartė, dhe tė gjitha afėrsitė dhe tė gjitha largėsitė nuk i kėnaqė kraharori i prekur tepėr!".

Mė pastaj shqiptari ėshtė njė romantik i lindur por i cili nuk qėndron nė njė luzmim dhe kontemplation pasiv, por qė del para botės, merr mbi vete mundimet dhe rreziqet, e nė zemėr gjithnjė njė afsh tė paqartė dhe tė paqetė, sikurse Parsivali pas „lules sė kaltėr“. Pėr mrekulli qartė dhe nė mėnyrė karakteristike e ka paraqitur poeti i madh shqiptar Gjergj Fishta nė epin e tij kombėtar „Lahuta e Malcis“[9] kėtė pėrmbledhje tė shpirtit tė shqiptarit tė vėrtetė me kėto fjalė dhe alegori: "Marash Uci i Uc Mehmetit - An' e m'anė i kish ra detit - Kishte pa pronet e Mretit. - Cak prej Hotit tuj xanė - filli - Der'ku piqet buka nė dielli... Me armė nė dorė - me zjarm nė gji - Si e lypė puna nė Shqyptari".

Kjo nxitje e veēantė nė zemrėn e shqiptarit, ky sqrim heroik dhe i gatshėm pėr tė gjitha sakrificat e botės sė tij tė brendshme me botėn e tij tė jashtme, nxitja e tij e shtruar e lirisė dhe revoltimi i tij i pėrjetshėm kundrejt fuqive mė tė larta, tė qiellit dhe tė tokės, nė tė e kanė kultivuar nė shpirtin e tij ēdo lloj tė pavarėsisė, i kanė bėrė atij fisnikėrinė mbi tė gjitha gjėrat tokėsore, i kanė dhuruar atij fisnikėri dhe zemėrgjerėsi...dhe kėshtu kanė krijuar edhe njė natyrė zotėrie dhe njė ndjenjė rase tė shqiptarit. Ėshtė provuar nė forma tė shumta qė piratėt e dikurshėm shqiptar, pastaj lundruesit, luftėtarėt, jeniqerėt, stratiotėt dhe luftėtarėt e lirisė tė numrohen si trupa tė zakonshme mercenarėsh, pastaj komitė, hajdutė por edhe si kusar tė Ballkanit. Por vet kulturfilozofi kritik Hermann Graf Keyserling pėr shqiptarėt flet si pėr cubat kalorės tė shekullit“... Byron ka parė nė shqiptarėt mishėrimin e gjysėmzotėrve dhe herojve klasik. Kroati Sufflay, hungarezi Baron Nopcsa, gjermanja Amalie Freiin von Godin, anglezja Miss Durham nė mes tjerash nė shqiptarėt shihnin njė njerėzim aq tė lartė sa qė ata ishin tė gatshėm – me ēdo rast qė sjell fati – pėr ta tė vinin nė shėrbim tė tėrė mendjen dhe pėrpjekjet madje edhe poqėse ajo do tė ishte vet jeta. Dokumentet dhe tė dhėnat e pakta tė cilat ne i posedojmė nga qindėvjetėshat e mijėvjetshat e mėparshėm pėr shqiptarėt, na e bėjnė tė qartė dhe na e argumentojnė njė njerėzi tė tyre, tė vetėdijes njerėzore dhe tė ndjenjės sė tyre rasore.

Ngase ata njė tė qenit nė vete e gjenin edhe tek bashkėkombasit e vet, luftėtarėt shqiptarė dhe luftėtarėt shqiptarė tė lirisė nė tėrė botėn kanė formuar dhe plotėsuar formacione tė mbyllura luftimi, megjith numrit tė vogėl tė veprimeve tė tyre agresive. Kėshtu p.sh. ne ata i gjejmė nė trupat mercenare tė persianėve tė vjetėr edhe atė me detyra speciale, poashtu edhe te grekėt e vjetėr, pastaj si truproje tė Karlit tė Madh, mė tutje si pretorian nė Romė si trupė elite dhe si gardė oborri te turqit, si formacion i posaēėm luftimi te Katharina II. pastaj nėn Maria Theresian e edhe tek vet Napoleoni. Kėto formacione elitash iu kanė dhėnė Romės sė vjetėr perandor ushtarak, Perandorisė Turke njė shkallė tė ngritur zotėrimi por edhe vendeve, princėrve e oborreve tė tjera. Nė kohėn e luftės ruso-turke 1877/88 formacione luftarake shqiptare u bėnė tė njohura pėrmes qėndrimit tė tyre tė veēantė heroik nė lartėsitė e Plevnas, ata luftuan dhe ranė aty edhe pse shumė mė herėt u lanė nga trupat turke, sikurse spartakėt mbi thermopylėt, sipas Besės shqiptare tė cilėn ata ia kishin dhėnė Padishahut nė Konstandinopojė. Karl Sax i ka ēmuar ata nė historitė e shkruara tė tij, bota tjetėr e edhe vet ajo shqiptare ka lėnė pas dore qė atyre tė ua vendos pėrmendoret e tyre siē u ka hije, por edhe tė ju thur kėngė.

E kėtu ėshtė pėr tė u pėrmendur edhe njė veēori e karakterit tė shqiptarėve nė mėnyrė qė tė mund tė qartėsohet ndėrlidhja me historinė e tyre: Prirja pėr irealen dhe pėr superlativen. Veē ėshtė pėrmendur qė shqiptari i vėrtetė qysh moti ishte fare pak materialisht i pozicionuar, kjo vėrehet edhe tek gatishmėria e tij pėr tė ndihmuar por edhe nė mikpritjen e tij madje madje edhe kur janė nė pyetje edhe armiqėt e tij. Por nga ana tjetėr shqiptari kurrė nuk i ka kushtuar vėmendje tokės reale nėn kėmbėt e tija dhe realizmit tė vėrtetė tė jetės reale tė pashoqėrueshme nė bashkėsi. Pėr kėtė arsye ai mė me dėshirė arratiset nė vetminė e maleve dhe tė grykave dhe i shmanget shoqėrisė sė poshtme njerėzore dhe masės pragmatike. Ky ėshtė tipari themelor i tipit tė njeriut „atlantik“ ose „ishullor“ siē e paraqet atė kulturtipologjia e posaēėrisht O. Spengler nė „Untergang des Abendlandes“ trupin shpatullgjerė e tė vijėzuar, me fytyrė tė ngushtė e me qafė tė gjatė, me ballė tė lartė e hundė tė ēukitur e me syshqiponje[10] nė rrėnjė tė hundės. Kėshtu qėndron bariu shqiptar mbi lartėsitė e maleve, kėshtu „njeriu heroik“ (sipas Gasemann) nė Mal tė Zi, poashtu edhe ushtari boshnjak nė ushtrinė Austro-Hungareze, poashtu edhe stanari dhe udhėheqėsi austriak i maleve nė Alpe, gjuetari perandorak tirolean etj.

Ekziston shumė forcė dhe shpirtėgjerėsi bile gjithashtu edhe njė harbutėsi nė fytyrėn e kėtyre pasardhėsėve tė Ilirėve. Njėrės veē i mjafton pėr gati tė gjitha tė tjerat si pjesė e dytė: e parėndėsishmja kundrejt tė rėndėsishmes tė njė forme tė jetesės, pėr ata vet, pėr familjen personale, dhe pėr masėn popullore. Huizinga e ka pėrshkruar tipin e „homo ludens“, i cili gati nė tėrėsi i prek ,idealet’ e shqiptarėve. Ky shqiptar me kalimin e historisė – tek popujt e huaj – ka treguar njė shkathtėsi dhe mjeshtėri teknike nė tė gjitha profesionet dhe artet[11] dhe ai e ka shpalosur njė shpirt inicuesi i cili shpeshherė shtyen nė kufirin e ēmendurisė. Kėtu do ta pėrmend vetėm njė shembull nga shumė qė kemi. A nuk ishte njė guxim apo ēmenduri e tillė qė pėrkundėr tė gjitha paralajmėrimeve tė shumė ekspertėve tė kohės sė tij njė shqiptar i „ēmendur“ nga Shkodra, Karl Gega (Carlo Ghega) e filloi ndėrtimin e hekurudhės sė parė kodrinore nė botė Hekurudhėn e Semeringut? Por fatkeqėsisht tė gjitha iniciativat e shqiptarėve nuk kanė shkuar tė gjitha me sukses, dhe shqiptarėt edhe sot e argumentojnė atė se ata kanė qėndruar edhe mė aq irealist dhe mundohen nė njė realitet tė dėnueshėm. Nė tė vėretetė shqiptari i vėrtetė beson vetėm nė vetveten e tij, nuk ia ka besėn asnjė tė huaji – edhe poqėse ai atė nė nderin e tij e pranon si mysafir dhe i tregon atij shpirtgjerėsi – dhe ai shmang ēdo bashkėpunim tė pashmangshėm me tė tjerėt. Pėr kėtė ai vuan nė njė besim tė rrėnjosur tė fatit dhe gjigantomanisė, saqė ai – thėnė mė mirė – vėshtrimin e ngre gati deri tek yjet nė qiell dhe „cikėrrimėn“ e pėrditshmėrisė e lė tė paprekur. Kjo prirje me irealen dhe superlativen ėshtė pėrmbledhur mė sė miri nga vet shqiptarėt dhe ėshtė paraqitur me njė fjalė tė urtė „edhe nėse bėhet deti kos, pėr shqiptarėt nuk gjindet njė lugė“[12].

Mungesa e kėsaj luge ka quar nė atė qė shqiptari rrallėherė ose kurrė nuk i ka marrė vesh dhe nuk i ka bėrė fjalė thirrjet e fatit pėr „Challenges“ tė historisė. Kėshtu edhe populli shqiptar gjat historisė gati kurrė nuk e zhvilloi njė vetėdije gjithpopullore, nuk ka bėrė kurrė njė histori nacionale dhe pastaj nuk ka shkruar kurrė njė histori tė veten. Kėshtu ishte deri rreth vitit 1878, pak para Kongresit tė Berlinit.

Historiografia europiane e shekullit tė 19. ėshtė e karakterizuar me sistemimin e ,mendimit nacional’ nė pikėn kryesore tė gati tė tėrė vėshtrimit historik tė dyndjes sė popullit.

Qysh Jean Bodin e edhe Hugo Grotius me tė drejtėn e tij natyrore tė popujve nga nacionet e veēanta kishte pėrkrahur njė tė ashtuquajtur mėvetėsi tė rritur nga brenda dhe njė vetėzotėrim monad (suverenitet). Pastaj lindi romantika – mė shumė gjermane – (Rreth Herder-it), e cila tek secili popull kushtėzonte njė „shpirt popullor“ tė posaēėm i cili manifestohej nė gjuhėn e veēantė e posaqėrisht nė kėngėt popullore: e tėrė kjo gjatė tė njė kaluare tė gjatė! Nė mes tjerash revolucioni i madh francez i vtit 1789 e zhvilloi nocionin e nacionales dhe nacionalitetit, i cili gjithashtu paraqiti tipare relativisht tė forta historizimi. Dhe kėshtu, me kėtė kishte lindur mendimi qė asnjė popull nuk ėshtė i mundur pa histori dhe asnjė histori populli pa popullin. Qė atėherė ky mendim pėr mjaft popuj ka qenė me ndikim tė militarizuar.

Nga ky pikėqėndrim ėshtė pėr tė u kuptuar edhe historia e popujve tė Ballkanit nė shek. 19. Pėr fat popujt sllav – e edhe grekėt – mundeshin tė tėrhiqnin vėmendjen me njė gjuhė tė pėrbashkėt dhe tė veēantė popullore, shėrbehen me legjendat e veēanta nacionale, tėrheqin vėmendjen me aksione tė pėrbashkėta luftarake dhe me goditje tė rėnda tė fatit nga tė cilat ata e kanė formuar njė pasion nacional dhe njė mit popullor, dhe ata poseduan edhe mė njė kishė nacionale e cila atyre deri nė ditėt e sotme iu ka ruajtur vetėdijen nacionale. Nga e tėrė kjo shqiptarėt deri nė shek. 20. nuk kishin asgjė pėr tė paraqitur, sė paku asgjė „bardh e zi“.

Dhe kėshtu erdhi qė mendimi nacional i shqiptarėve dhe vetėdija e tyre nacionale tė futej nga disa popuj tė huaj apo nga shqiptarėt nė diasporė. Krejt kjo filloi me pėrpjekjet e para ēlirimtare greke nė v. 1800., por edhe mė shumė me luftėrat ēlirimtare greke (1821-29), luftė nė tė cilėn shqiptarėt kishin njė pjesė tė madhe – natyrisht shpesh edhe nė tė dyja anėt e fronteve. Ata qė nė kėto aksione luftėrash ēeta helenofilėsh ose filhelenėt e Europės pėr herė tė parė e njoftėn popullin shqiptar pėr sė afėrmi, dhe shumė nga ta si letrarė, poetė, studiues apo historian, pėr shqiptarėt kanė sjellur njoftime dhe lajme entuziasmuese nė vendet e tyre. Nga ana angleze ishte njėfar Lord Byron, njėfar Hobhouse, njėfar Leake dhe njėfar Hughes nga ana franceze Pouqeville, nga italianėt misteriozi Ibrahim Manzour Effendi (i kthyer nė islam!) nga gjermanėt Grekėt – Müller me kėngėt e tija pėr Sulajt, historiani Hopf e mė vonė Hammer-Purgstall[13] etj. Interesimi i Europės pėr popullin e zbuluar mė vonė tė ,Shqiptarėve (Albanesen)’ ishte aq i ndezur saqė edhe Goethe plak merte informacione mė tė pėrafėrta nga shokėt e tij anglez (Byron, Leake etj) dhe nga „barbari“ i tij ideal, bariu gjenial serb Vuk Stefanoviq Karaxhiq dhe e medoj njė vjershė tė posaēme pėr shqiptarėt e cila fillon me fjalėt:

Sind Gefilde türkisch worden

Sonst Gebiete der Albanesen?...

Interesimi i ngritur i Europės pėr popullin shqiptar masėn e sajė tė fortė e pėrhapi mbi italo-shqiptarėt, pėrkatėsisht, arbėreshėt. Nė ndėrlidhje me pėrpjekjet e italianėve („Risorgimento“) pėr liri aty kah mesi i shek. 19. u vėnė nė dispozicion shumė luftėtarė lirie shqiptarė nėn udhėheqjen e Garibaldit, por jo vetėm kėta, gjithashtu ishin ngritur edhe disa burra tė mrekullueshėm dhe pėrfaqėsues tė kolonive italo-arbėreshe, pėr tė zgjuar vetėdijen nacionale shqiptare nė tėrė botėn dhe pėr tė nxitur lirinė e Shqipėrisė edhe atė pėrmes pėrmbledhjeve tė ndryshme kėngėsh, librave, revistave, dhe veprave poetike nė gjuhėn shqipe por edhe nė gjuhėt tjera[14]. E e njėjta ngjante edhe nė kolonitė tjera shqiptare nė botėn e jashtme, si p.sh. nė Konstandinopojė, nė Kairo, nė Sofie, nė Bukuresht, nė Konstanz e kėshtu me radhė. Gjithkah u bashkuan intelektualėt shqiptarė, nėpunės tė lartė, tregtarė tė pasur dhe personalitete tė tjera udhėheqėse, formuan shoqata nacionale, shkruanin dhe shtypnin shkrime propaganduese dhe libra shkollorė dhe dėrgonin nė Shqipėri persona tė pėrshtatshėm si mėsues shqiptarė. Posaēėrisht udhėheqėsit shqiptarė nė Konstandinopojė bėnė fitime tė mėdha pėr „Rilindjen e Shqipėrisė“, dhe njėri nga ta – Pashko Vasa – e koncipoi pėr herė tė parė „Problemin Shqiptar“, i cili pastaj u bart nė botė dhe i lėkundi rėndė shpirtėrat europian nė Kongresin e Berlinit nė vitin 1878.[15]

Megjithatė, shtytjen mė tė fortė pėr formimin e vetėdijes nacionale populli shqiptar e mbajti me sulmet e koncentruara dhe pėrpjekjet aktive tė sllavėve dhe grekėve drejtpėrdrejt kundėr territorit Shqiptar. Atėbotė kjo ishte zgjatur mjaft pėrmes pėrmbledhjes teknike administrative tė katėr vilajeteve tė mėdha, tė Shkodrės („Üskudar“, „Skutari“), Shkupit (Üsküb), Manastirit (Bitola) dhe Janinės – dy herė e gjysmė mė shumė se sa territori i sotshėm – dhe qonte deri te vendbanimet e zbrazura, situatat e konglomeratit dhe zonat e pėrziera. Pėrbrenda kėsaj shtyen kryengritjet sllave dhe greke tė viteve 60.ta tė shekullit tė 19., dhe kishin qėllimin e caktuar, nėn pretekst qė Turqinė ta mėnjanonin nga Europa, Shqipėrinė ta fusnin nėn vete dhe qė tė tėrėn ta shlyenin nga harta e botės. Ky qėllim u ndihmua dhe u nxit nga politika ballksanike e rusisė – pjesėrisht edhe nga Franca – dhe ajo arrinte njė masė tė caktuar propagande, posaēėrisht me informacionet qė kinse shqiptarėt nuk kishin gjuhė tė pėrbashkėt, religjion tė pėrbashkėt, madje as njė traditė nacionale, e nga kjo edhe vetėdije nacioale dhe histori tė pėrbashkėt, vetėkuptimthi kjo propagandė shkonte dorė pėr dore me njė shpifje tė llojit mė tė ulėt, propagandė nė tė cilėn posaēėrisht „serbomėdhenjėt“ nuk njifnin kurrfarė mase dhe druajtje[16]. Nėn kėto aspekte erdhi deri te Paqja e Shėn Stefanit (3. Mars 1878), pas sė cilės Turqia tė gjitha pjesėt tė cilat sot janė jashtė kufijve tė shtetit tė sotshėm shqiptar duhej tė i kalonte tek Malazezėt, Serbėt, Maqedonėt dhe Grekėt sulmues. Dhe vetėm me futjen e Anglisė dhe Austro-Hungarisė nė kėtė mes, tė cilėt kėtė „Problem Oriental“ nė kuptimin e tyre tė „karakterit mbarėeuropian“ dėshironin tė dinin ta zgjidhnin, erdhi deri te „Kongresi i Berlinit“ (13. Qrshorė – 13. Korrik 1878), nė tė cilėn u u zbutėn shumė rregulla tė „rėnda“ tė „parapaqes“ sė Shėn Stefanit, por natyrisht, tek sulmuesit e lartėpėrmendur.duhej pastaj tė kalonin edhe territore tė tjera e tė pastėrta shqiptare.

Pėr popullin shqiptar ngjarjet e Kongresit tė Berlinit ishin me ndikim tė papritur zgjues dhe tronditės. Jo vetėm sulmet e pėrgjakshme dhe jonjerėzore tė armiqve fanatik rreth e pėrqark popullit shqiptar ishin ato qė popullin shqiptar e rrezikonte deri nė substancėn mė tė brendshme tė tij, por edhe Kongresi i Berlinit dhe Paqja e Shėn Stefanit nuk dėshironin tė iu njifnin shqiptarėve as tė drejtėn e njė vetėvendosjeje dhe vetėmbrojtjeje tė kufizuar, madje disa fuqi tė mėdha europiane dėshironin qė Shqipėrinė ta shihnin si njė vend „jo i krishterė“, pra si njė vend tė aftė okupimi (shif Bosna dhe Hercegovina). Pėr kėtė arsye „Kongresi i Berlinit“ „problemin shqiptarė“ tė sjellur nga anglezėt dhe austriakėt e la mėnjanė gati tė paprekur dhe tė pazgjidhur.[17] Bismarku duket tė ju ket kundėrshtuar anglezėve gėrmues qysh nė ditėn e parė: „Shqipėria? Ēka ėshtė ajo? Populli shqiptar? Ku ėshtė ai?“ Nė kėt rrezik ekzistence dhe rrezik jete, gati brenda natės u ngrit vetėdija nacionale e popullit shqiptar, i cili nė tė gjitha anėt u vendos nė mbrojtje dhe ndeshej me tė gjitha sulmet e papritura si njė burrė me armė nė dorė. Kur Kushtrimet shqiptare u pėrhapėn nėpėr vend nga mali nė mal, dhe kur flakėruan zjarret e para, atėherė nė veri u derdhėn ēetat e lirisė pėr tė i mbrojtur vendet e ndara nga Malazezėt dhe Serbėt sulmues, si Tivarin,Ulqinin, Hotin, Grudėn, Plavėn dhe Gucinė. Nė Prizren u formua e para „Lidhje Shqiptare“ (10. Qershorė 1878) e cila kishte pėr qėllim qė me forca tė veta – natyrisht me durim dhe qetėsi tė Turqisė[18] – ta zgjidhte „problemin shqiptar“.Dhe kėtu pėr herė tė parė u drejtua ftesa tek tė gjithė shqiptarėt nė botė pėr pėrkrahjen e shqiptarėve udhėheqės tė „Lidhjes Shqiptare“ qė „Ēėshtja Shqiptare“ tė sigurohet dhe tė forcohet pėrmes njė ,letėrsie’ dhe ,historie’ tė pėrbashkėt.

Dhe kėtu iu krijua shqiptarėve njė ndihmė e jashtėzakonshme nga ana e Austro-Hungarisė. Austriakėt pėrmes marrėveshjeve tė Katlovicit (1699), Passarovicit (1718) dhe Beogradit (1739) posedonin njėfar protektorati mbi shqiptarėt, apo sė paku mbi shqiptarėt katolik, gjithashtu pėrmes marrėveshjeve me Turqinė ata e kishin mbajtur Shqipėrinė nė sferėn e tyre ndikuese tė tė drejtave tė njeriut ashtuqė nė ditė kritike tė vitit 1877 deshtėn qė vendin ta merrnin nė pronėsi tė tyre por megjithatė lidhėn ēdo pėrkrahje pėr „Lidhjen Shqiptare“ me tė gjitha forcat dhe mundėsitė e sigurta internacionale. Qysh herėt shumė historian, etnolog, filolog dhe diplomat tė ndryshėm austriak, gjerman – edhe aso nga Bayeri – dhe tė tjerė europian ishin motivuar pėr studimin e Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve[19] – por nė radhėn e njė idealizmi romantik. Por tani Austria e mbėshtolli Shqipėrinė me njė rrjetė tė dendur pėrfaqėsishė konzularike tė cilėt kishin pėr detyrė qė tė gjitha dukuritė e vlefshme kulturore dhe politike nė jetėn e shqiptarėve tė i fiksonin nė lėmi tė posaēme konzulate dhe ato tė i aneksojnė sektorit tė formuar tė veēantė pėr Shqipėrinė nė Ministrinė e jashtme k.u.k. nė Vjenė[20]. Njėkohėsisht Austria ngriti njė radhė shkollash fillore dhe tė larta nė qytetetmė tė rėndėsishme tė Shqipėrisė – nė gjuhėn shqipe! – dhe pėrkujdesej nė mėnyrė mjaft bujare pėr arsimimin e mėsuesve dhe shpirtėrorėve shqiptarė nė shkollat dhe seminaret austriake, nga kėto shkolla kanė dalur gjenerata tė shumta shkollarėsh tė rėndėsishėm shqiptarė, teolog, shkencėtarė, studiues gjuhe, historian, etj. Para sė gjithash Austria brenda Monarkisė sė Danubit ka mobilizuar ballkanologė tė mbėrrimė dhe specialistė tė tillė, qė Shqipėrinė ta studiojnė etnoligjikisht, historikisht dhe nė linguistikė. Aty dallohej dhe profilonte posaēėrisht drejtimi i historiografisė i cili kurorėn e vet e gjeti me trupėn studiuese Sfflay-Thallozsy-Jirecek dhe me „Illyrisch-Albanische Forschungen“ (1916) dhe me „Acta et Diplomata res Albaniae mediae aetatis illustrantia“ (1913-1916). Por ėshtė karakterizuar pėr vėshtirėsitė e njė shkrimi tė historisė shqiptare qė i madhi Jericek i cili e kishte shkruar historinė e Bullgarėve dhe tė Serbėve e nuk ishte nė gjendje pėr tė shkruar edhe njė histori shqiptare.

Meqenėse nevoja pėr njė histori tė shkruar bėhej gjithnjė e mė e domosdoshme njė shqiptar anonim nė Kairo – Konzuli i mėvonshėm austriak nė Shkodėr Tef Curani – nė vitin 1898 botoi njė „Geschichte Albaniens, von einem Albaner, der sein Land liebt“ („Histori e Shqipėrisė nga njė Shqiptar qė e don vendin e tij)“ njė vepėr e menduar dhe e shkruar nga zemra, por pa pretendime shkencore.

Nė vitin 1902 njė shqiptar apo shpirtėror nė Bruksel filloi tė botojė njė histori shqiptare nė gjuhėn frėnge me pseudonimin N. D. N. (Nak-Domo-Nitsi = Dom Ndoc Nikaj)(„Histoire d’ Albanie depuis le commencement et jusqu’ a l’epoque de la conquete turque“), por e cila pastaj deri nė vitin 1917. u vazhdua nė etapa dhe e pėrfundoj nė gjuhėn frėnge dhe shqipe; edhe kjo vepėr mė shumė ėshtė e diktuar nga ndjenjat patriotike, deri diku pjesėrisht i ka mbajtur parasysh burimet dhe dokumentimet historike tė njohura deri atėhere. Dhe aty ka qėndruar deri te shtetformimi i Shqipėrisė (1912-13), pra, deri tek fundi i luftės sė parė botėrore. Nga ana gjermane doli njė „Histori e Shqipėrisė“ nga Dr. K. Roth (1914), e cila ishte mė shumė njė hutim historiografik nė mos edhe njė mbushės vrimash. Pastaj ėshtė pėr tė u pėrmendur edhe njė „Histori e shkurtėr e Shqipėrisė dhe e popullit Shqiptar  (“Breve histoire de l'Albanie et du peuple albanais") nga viti 1919 i orientalistit rumun N. Jorga e cila siē duket nė mungesė tė burimeve historike – nė mė pak se 70 faqe oktavė tė vogėl – doli mjaft e varfėr.

Kjo varfėri pėr njė shkrim pėrmbledhės tė historisė qartėsohet me atė qė bazat, burimet dhe dokumentacionet themelore sė pari duhet tė studiohen dhe tė pėrpunohen. Me kalimin e kohės janė gjetur burime tė tilla nė shkrime tė ndryshme tė personaliteteve bizantin (Anna Komena!) ose nė arkivat e Raguzės, Venedikut, Romės, Napolit e edhe nė disa paraqitje historike tė shekullit 16., por tė gjitha ato flisnin mbi mesjetėn e vonė tė Shqipėrisė dhe kryesisht pėr kohėn lavdiplotė tė heroit nacional Skėnderbeut (shek. 15.). Por edhe kėto burime nuk i bėnin gjithnjė ballė njė kritike tė fortė burimore, ashtu qė shumė historian tė mėvonshėm ato ose i kanė shmangur apo kanė rėnė viktima tė tyre.[21] Sidoēoftė, mungonin gati tė gjitha tė dhėnat dokumentuese qė nga shek. 14. deri 19. dhe pėr kėtė shpeshherė kishte boshllėqe, tė cilat me tė gjitha rafinesat kriminalistike, historiografisht nuk mund tė mbusheshin dhe plotėsoheshin. Dhe „aty ku mungojnė nocionet, mu aty rregullohet njė fjalė mu nė kohėn e duhur“, d.m.th. te historianėt e ndryshėm tė historisė shqiptare u lindėn supozime, teza, teori dhe teknika hermeneutike artificiale dhe tė matura tė cilat tė gjitha interpretimeve tė historisė dhe zbrazėsirave iu hapnin derė e portė. Pėr kėtė arsye, tė gjithė studiuesit dhe shkruesit e vėrtetė me preokupim tė historisė sė Shqipėrisė dhe pėr Shqipėrinė – deri rreth vitit 1940 – kanė shqyrtar vetėm probleme tė veēanta ose janė koncentruar vetėm nė personalitetin e heroit nacional Skėnderbeut.

 

Pėrfundimi i luftės sė parė botėrore pėr studimin dhe shkrimin e historisė shqiptare ishte njė katastrofė e vėrtetė. Shqiptarėt e humbėn tutorin dhe mecenen shpirtmadh pėr tė gjitha fushat e jetės kulturore dhe shtetėrore – Monarkinė Austro-Hungareze – dhe ata i humbėn kontaktet me personalitetet emėdha studiuese shqiptarofile nga perandoria e shumėpopujve. Italia qysh moti kishte lidhur me Shqipėrinė fille tė llojit kulturorė dhe shkencorė, shpesh nė rrafshin e e studimit tė gjuhės kishte arritur gjėra themelore dhe tė qėndrueshme, por pėr studimin dhe shkrimin e historisė ajo nuk ka tė ofrojė diēka tė rėndėsishme. Kėshtu edhe mė shpresa historiografike e Shqipėrisė koncentrohej nė „Shkollėn e Vjenės“ tani mė e shkrirė nga e cila kanė dalur studiuesit e sotshėm tė mrekullueshėm tė gjuhės dhe historisė – Ēabej, Buda, Hasan Ēeka, dhe Laurasi. Nė kėtė pikėpamje njė falėnderim tė ngrohtė i ėshtė borxh dy profesorėve tė Universitetit tė Vjenės – Karl Patsch dhe Norbert Jokl – tė cilėt i transmetojnė gjeneratat e mesluftės sė Austrisė sė vjetėr, edhe mė postum tė Shqipėrisė.

Pėr kohėn e mesluftės (1919-1939) karakteristikė pėr studimin dhe shkrimin e historisė pėr dhe rreth Shqipėrisė ishte ajo qė gati e tėra sillej kryesisht rreth figurės dhe kohės sė Skėnderbeut dhe vetėm njė pjesė ose problem i veēantė spezial – mė sė shumti nga diaspora – u rrahėn mė pėr sė afėrmi. Nga ana shqiptare janė pėr tė u pėrmendur tre historiograf tė Skėnderbeut tė cilėt hedhin njė dritė mbi situatėn e historiografisė sė Shqipėrisė. Nė vitin 1921 Fan Stilian Noli peshkopi i atėhershėm ortodoks publikoi „Historinė e Skėnderbeut“ e para histori e bazuar nė gjuhėn shqipe. Noli, njė polyglot dhe polihistorian i mrekullueshėm me prejardhje akademike, por edhe njė artist i mrekullueshėm i fjalės, poet dhe pėrkthyes i Shekspirit, atėbotė i kėrkoi tė gjitha burimet, dokumentacionet, arkivat dhe publikimet e arritshme, i pėrmblodhi dhe i vlerėsoi, qė nė kėtė mėnyrė tė pėrmbledhė jo vetėm njė vepėr standarde shkencore por njėkohėsisht njė libėr popullor – nė njė gjuhė tė mrekullueshme poetike. Tė papriturat e punės dhe tragjika e idealistit nacionalist dėshironte qė pėrndryshe njė kėrkuesit aq tė matur i kan qėndruar tė fshehura disa burime vendimtare turke, kėshtu qė ai nė vitin 1947 – i shtyrė nga ndėrgjegja e tij shkencore – duhej tė i nėnshtronte veprės sė tij njė revizion rrėnjėsor[22]. Nė vitin 1924 nė Shkodėr (Skutari) i pėrkthyer nė shqip doli punimi i disertacionit e historianit nga shkolla Vjeneze Dr. Xhevat Korēa: „Tri pyetje nga jeta e Skėnderbeut“ (gjerm.: „Drei Fragen aus dem Leben Skanderbegs“) e cila mė shumė sillej rreth problemit se sa Skėnderbeu ishte njė sundues i pavarur shqiptar apo vazal i Venedikut dhe Romės e edhe i Neapelit. Mangėsia e burimeve tė sigurta pėr njė pėrgjigje pozitive tė kėsaj pyetje dhe e diktuar nga shpirti nacionalist – por megjithatė fort e pėrmbledhur nga shkenca – pėr zgjidhjen e problemit e kanė nxitur autorin pėr tė lėnė mėnjanė ēdo kėrkim tjetėr historik. – Historiografi i tretė shqiptar Dr. Atanas Gegaj, njė At Franciskan dhe apsolvent i Univerzitetit nė Löwen (Louvain) nė vitin 1937 e botoi disertacionin e tij mjaft tė njohur dhe tė plotė: „L’ Albanie et l’invasion turque au XV-e siecle, Paris, Lib. Or. P. Geuthner 1937“, e qė fataliteti i tij ishte qė ai ishte ndalur kryesisht nė falsifikuesin e historisė Giammaria Biemmi, nga kjo iu nėnshtrua njė kritike shkatėrruese tė Babingerit dhe qė atėherė mori distnacė nga ēdo shkrim dhe kėrkim historik. Njė punė mė shumė e dobėt mbi Skėnderbeun e njė shqiptari qė jetonte nė SHBA K. Ēakrezi ėshtė pėrmendur vetėm kalimthi.

Pėrndryshe nė Shqipėrinė e kohės sė mesluftės kishte njė punė relativisht tė gjallė rreth historiografisė shqiptare, vetėm se kjo punė nuk ndodhi sistematikisht dhe nė formė unitare por mė shumė nė formė hektike, nga disponimi ose pėr njė prestigj individual. Por krahas kėtyre kishte edhe kėrkues tė zellshėm dhe serioz burimesh dhe pėrmbledhės materialesh, tė cilėt, natyrisht, mė shumė ndikonin nė qetėsinė e kthinave tė studimit ose nė qelitė e manasireve e tė cilėt rrallė publikonin pjesė tė veēanta nė gazetat dhe revistat e pėrgjithshme ose nė broshurat e ngushta. Interesimi i ngushtė i Erės sė Zogut (1925-1939) kundrejt punės serioze shkencore, e cila mė sė larti donte tė lejonte njė „Historiografi“ pėr personin e „Mbretit tė tė gjith shqiptarėve“, nuk lejonte njė punė kolektive tė rregulluar sistematikisht dhe shkencėtarisht dhe kurrfar instituti pėrgjegjės kėrkues. Kėshtu, mėsuesit dhe profesorėt nė shkolla tė larta materialin historik pėr mėsim duheshin ta pėrpunonin dhe ta pėrmbledhnin vetė me mundim dhe shpenzime tė mėdha. Nė tė njėjtėn formė duhej edhe disa dashamirė tė historisė shqiptare – si Nef Losi, ose J. M. Qafėzezi – qė nė njė punė tė mundimshme dhe si individ pa ndihmėn e askujt tė i kėrkonin, nxirrnin dhe lexonin shumė dokumente dhe pėrmendore historike nga arkivat e kishave dhe manastireve tė vjetra, nga rrangullat private dhe publike. Njė materie historiografike gati tė paparė kanė dy revistat katolike nė Shkodėr: „Leka“ dhe „Hylli i Drites“[23], tė arritura nė bashkėpunim me diletantėt dhe shpirtėrorėt dhe me shumė bashkėpuntorė nga kampet e tjera religjioze. Nė kėtė ndėrlidhje janė pėr tė u kujtuar dy anėtarėt dhe mėsuesit e Kolegjit Jezuit nė Shkodėr, tanimė i vdekuri F. Cordignano dhe profesorit sot me ndikim nė Univerzitetin e Palermos, Prof. Zef (Giuseppe) Valentini, tė cilėt kanė sjellur punime – ndoshta jo drejtėpėrdrejtė historiografike, por megjithatė punime tė rėndėsishme pėr shkrimin e historisė shqiptare – nė gjuhėn shqipe dhe italiane.

E kėtu do duhej tė pėrmendeshin edhe disa autorė tė tjerė tė huaj nga koha e mesluftės, tė cilėt i kanė shėrbyer nė mėnyrė tė tėrthortė dhe drejtpėrdrejt studimit historik tė shqiptarėve pa dėshiruar kėtu pėr tė vrojtuar njė rend kronologjik ose njė vlerėsim tė pėrafėrt. Nė kėtė ndėrlidhje para sė gjithash janė pėr tė u pėrmendur njė radhė e tėrė e veprave, shkrimeve tė vogla, hartimeve dhe reproduksioneve, tė cilat sillen rreth gjuhės dhe letėrsisė shqipe dhe qė bien nė njė traditė tė vjetėr austriake, duke filluar me Gustav Meyer mbi Bilbilin-Pekmezi, Norbert Jokl, dy shqiptarėt Justin Rrota dhe Eqrem Ēabej e deri te mjeshtri plak i sotshėm Max Lambertz. Edhe nga ana italiane deri nė luftėn e dytė botėrore kishte publikime tė ndryshme dhe tė vlefshme linguistike dhe literarhistorike, si nga Tagliavini dhe Gaetano Petrotta. Nė tė njėjtėn kohė kanė dalur punime tė vlefshme tė studiuesve tė gjuhės nga Gjermania ose tė tjerėve nga Europa – si nga G. Weigand dhe M. Baric – tė cilėt kėrkonin prejardhjen historike tė gjuhės shqipe. Dhe kėtu do duhej tė pėrmendeshin posaqėrisht ato publikime tė cilat e japin njė pėrfundim mbi prejardhjen ilire tė shqiptarėve: H. Krahe, „Die alten balkanillyrischen geographischen Namen, 1925 (Emrat e vjetėr gjeografik ballkanoilir)“ dhe „Lexikon altillyrischer Personennamen, 1929 (Leksikon i emrave tė personave ilir), C. Patsch „Ilirėt. Tirana 1923“ dhe „Gjendja ekonomike e kulturore e Shqipnisė nė kohėn e kalueme, Tiranė 1925“, pastaj njė radhė e tėrė e punimeve nga N. Jokl (qė nga 1922) dhe nga F. Ribeko (nga 1907 deri 1941) etj. Me rėndėsi tė veēantė pėr kėrkimin historik dhe shkrimin e historisė shqiptare ishin gjetjet arkeologjike nė gėrmimet e udhėhequra nga Italianėt (L. M. Ugolini) dhe francezėt (Leon Rey) nė Pojani (Apollonia) dhe Butrint (Buthroton) dhe nė gėrmimet nė fushat e varreve tė Komanit, Feniqit (Foinike) etj., si edhe gjetjet nga vėrshimet e Liqenit Maliq, dėshmimet e tė cilave pėrmes antikės arrijnė deri nė kohėn e neolitit. Francezėt dhe italianėt rezultatet e tė dhėnave tė tyre ia kanė ofruar botės me fotografi dhe me fjalė dhe me publikime speziale shkencore; kėsaj tradite i qėndroj besnik edhe udhėheqėsi i sotėm i tė gjitha punimeve arkeologjike Hasan Ceka dhe kolektivi i tij. Pėrmes gjetjeve tė shumta dhe tė veēanta nė qytetet e ndryshme tė gėrmuara tė Shqipėrisė, sot ėshtė e mundur qė historiografia shqiptare tė argumentojė autoktoninė mijėvjeqare, tė provohet ndėrlidhja e brendshme nė mes tė Ilirėve dhe Shqiptarėve dhe tė kundėrdėshmohet teza e editorėve tė historisė sė madhe„Geschichte der Völker Jugoslawiens (Historia e popujve tė Jugosllavisė)“ - B. Grafenauer D.Perovic und J. Sidalec – sipas tė cilėve shqiptarėt kanė emigruar sė bashku me sllavėt nė Shqipėri, nė tė njėjtėn gravurė gjetjet shqiptare kundėrdėshmojnė edhe kundėr etnografėve Vukosavljevic, Trifunovski und Stoikovic-Martic tė cilėt pas invazionit sllav shqiptarėve u japin rolin e njė pakice tė vogėl.

Nė kėtė pikpamje fatkeqėsisht mashtruan dhe mėkatuan qysh para disa dhjetėvjetshave edhe A. Seliscev („Slavianskoia naselenije v Albanii“ Sofia, 1931), V. Pervan e edhe vet G. Weigand.[24] Kundėr pėrmbledhjeve tė njėjta tė bashkėshtetasve tė tij Jugosllav ka kundėrshtuar Sufflay nė shumė shkrime dhe publikime, nė mes tjerash 1) „ povijest sjevernih Arbanasa“, Beograd 1924; 2) „Städte und Burgen Albaniens, hauptsächlich während des Mittelalters“, Wien-Leipzig 1924; 3) „Srbi i Arbanasi – Njihova simbiosa u srednjem veku“, Beograd 1925; editimi i veprės sė tij tė vėllimshme dokumentuese „Gjuragj Kastrioti Skenderbeg i Arbanija u petnaestom veku“ sjellur nga Dr. J. Adonic (Beograd 1942), ai nuk e mbijetoi mė. – Nga ana rumune nė shek. 20. janė bėrė tė njohura disa punime historiografike nga Feder Constantin Marinescos („Melanges de l’Ecole Rozmaine“, Paris 1923). Italianėt nė vitet e 30. ishin tė pėrfaqėsuar nga G. M. Monti („La storia dell’ Albania e le sue fonti napoletani“, Studi Albanesi 1931. etj.). Nga ana e historiografėve gjermanė tė kėsaj kohe shkėlqejnė orientalisti Franz Babinger dhe Georg Stadtmüller. Babinger e ka pėrkthyer dhe komentuar nė gjermanishte pjesėn pėrgjegjėse tė Shqipėrisė nga pėrshkrimi i njė udhėtimi nė turqishte tė Evlia Celebi-t („Evlia Celebi Sejahat-Namesi, Derse-adet“, 1314) nga shek. 17 dhe ua ka lėnė shqiptarėve pėr pėrkthim nė gjuhėn shqipe (Tiranė 1930). Mė me rėndėsi pėr shkrimin e historisė shqiptare ėshtė publikimi i tij pėr „Themelimin e Elbasanit“ („Die Gründung von Elbasan“ Berlin 1931). Momentalisht Babinger ėshtė i zėnė me paraqitjen e paraardhėsit tė shqiptarėve Skėnderbeun, tė cilėn ai vijimisht – nė pėrkthim nė gjuhėn shqipe – e publikon nė revistėn „Shejzat“ nė Romė. Nga koha e fundit me rėndėsi tė madhe pėr tė u pėrmendur ėshtė vepra voluminoze „Mehmet der Eroberer und seine Zeit (Mehmet pushtuesi dhe koha e tij)“, München 1953 dhe italisht Torino 1957. G. Stadtmüller ėshtė marrė mė shumė me historinė e hershme tė Shqipėrisė dhe ėshtė munduar pėr problemin e njė vendi themelor tė prejardhjes sė shqiptarėve; rreth kėsaj ai ka hapur perspektiva krejt tė reja pėr njė shkrim pėrmbledhės tė historisė. Mė sė shumti punimet e Stadtmüller janė publikuar nė vitet 1039 – 43 nė revistat „Leka“ dhe „Hylli i Dritės“ (Shkodėr) nė pėrkthim nė shqipe; kėtu ato dalin nga kornizat e kohės sė dhėnė dhe i takojnė kapitullit tė ardhshėm![25]

Njė studim mė sistematik dhe mė shkencorė historik nė Shqipėri ėshtė vendosur rreth vitit 1941, sė paku sa i pėrket historisė nacionale. Pas okupimit tė vendit nga trupat italiane – 7. Prill 1939 – dhe pas ngritjes sė „Protektoratit Shqipėria“, nė Tiranė u themelua instituti i parė kėrkimor „Instituti Mbretnuer i Studimeve Shqiptare (Ital. Reale Instituto di Studi Albanesi). Ai mbante dy degė, njė degė pėr gjuhėsi dhe njė pėr histori. Dega pėr historinė para sė gjithash duhej tė i mbledhte dhe tė i sekuestronte tė gjitha burimet dhe dokumentet historike tė cilat kanė tė bėjnė me historinė e Shqipėrisė, njejtė edhe tė gjitha pėrmendoret dhe gjetjet arkeologjike njėkohėsisht duhej tė bliheshin apo nė njė mikrofilm tė incizoheshin tė gjitha publikimet e mundshme tė tė gjitha kohėrave qė do tė mund tė arriheshin. Pėr kėtė qėllim pėr bashkėpunim ishin ftuar tė gjithė shkenctarėt dhe historianėt shqiptarė. Vet italianėt, pėr ēudi, - ndoshta pėr shkaqe tė kuptueshme – kanė qėndruar relativisht tė rezervuar me pėrjashtim tė lartėpėrmendurit S. Valentini SJ, i cili qysh mė herėt kishte sjellur mjaft shumė punime pėr shkrimin historik tė Shqipėrisė. Ėshtė pėr tė iu falėnderuar iniciativės sė tij qė nė vitet 1943 dhe 1944 pėr publikimet e para – dhe tė fundit – voluminoze tė institutit – njė vėllim i parė me format tė madh dhe me 472 faqe -me titullin „Studime e Tekste (ital. Studi e Testi)“ me njė studim hyrės juridik pėr „Kanuni i Lekė Dukagjinit“ dhe njė vėllim i dytė me titull tė njėjtė por me studime tė posaēme pėr shkrimet e vjetra dhe gjetjet arkeologjike nga vendet e ndryshme tė gėrmuara nė Shqipėri. Konfliktet e luftės dhe luftėrat nacionalēlirimtare kundėr italianėve kanė dhėnė punė frytėdhėnėse nė dhe me institutin madje e kanė sjellur gati nė paralizim dhe materialin e filluar dhe tė grumbulluar e kanė lėnė tė zhduket. Tė njėjtit fat iu nėnshtruan edhe dy revistat nė Shkodėr „Leka“ dhe „Hylli i Drites“ tė cilat me marrjen e pushtetit nga „Partia e Punės“ mė 29 Nėntorė 1944 duhej ta rirendisnin punėn e tyre.

Se si vajti kėrkimi dhe shkrimi i historik nga pikpamja shqiptare nė mes tė viteve 1944 dhe 1950 ėshtė vėshtirė tė gjurmohet. Tė gjitha kėrkimet dhe pyetjet e mėpastajme personale tek vendet mė tė larta administrative dhe shkencore nė Tiranė qėndruan pa rezultat, edhe pse pėrndryshe ata pėr pėrmbledhėsin e nėnshkruar lėshojnė pe. Por nga aluzionet e sigurta mund tė pėrfundojmė si vijon: Nė kohėn e atėhershme pas marrjes sė pushtetit ishte njė eufori dhe njė dalldi e pashoqe nė tė cilėn para sė gjithash „historikisht“ paraqiteshin vetėm punėt heroike tė partizanėve dhe udhėheqėsve tė tyre. Por kėtu bie natė era e ministrit tė brendshėm Koēi Xoxe i cili dėshironte tė mbahej me Jugosllavinė dhe tė tėrėn qė ishte disi nacionaliste, kulturore dhe intelektuale kėrkonte qė ta shtypte. Atėbotė janė zhdukur nga faqja e dheut edhe disa pėrmbledhje tė vlefshme historike – si psh. ato tė Jezuitėve dhe Franciskanėve nė Shkodėr – dhe disa studiues nacional – Dr. Xhevat Korēa dhe Lef Nosi i vjetėr – u dėrguan nė kampin e vdekjes. Pėr ēudi vet Jugosllavia kundrejt shqiptarėve dhe historisė sė tyre ka mbajtur njė qėndrim krejt tjetėr, gati tė kundėrt. Ajo jo vetėm qė ka mbledhur material tė shumtė tė rrezikuar nga Shqipėria dhe e ka sjellur nė Beograd dhe iu ka lėnė nė pėrdorim instituteve tė ndryshme albanologjike, por edhe ėshtė pėrpjekur qė tė themelohen seminare dhe institute studiuese albanologjike dhe qė tė profesionalizohen studiues dhe shkenctarė pėrgjegjės.[26]

Nė tė njėjtėn formė edhe nga bota e jashtme nė kohėn e viteve 1940 deri 1950 nuk janė bėrė tė njohura kurrfar punimesh historiografike pėr historinė shqiptare. Vetėm punimet e udhėhequra nga G. Stadtmüller, pastaj ato tė Jugosllavit Dr. J. Radonic (1942) editimi i sjellur nga ato qė i kishte lėnė Sufflay pėr Skėnderbeun si dhe disa punime tė vogla tė vet editorit. Tė njohura u bėnė mė shumė publikime tė italianit D. Mustilli (1941/42) mbi gjetjet arkeologjike nė Shqipėri dhe vlerėsimi i tyre historiografik. Edhe mė shumė goditi si rrufeja nga qielli i hapur kur Fan Noli 1947 dhe 1949 e botoi Skėnderbeun e tij tė „rishqyrtuar dhe tė kontrolluar nė formė kritike“ („a’ revised and critieal history of Scanderbeg“ in Biography of F. S. Noli, Boston, 1960, p. 132!) edhe atė nė gjuhėn angleze dhe shqipe (New York dhe Boston). Qysh nga 1921 Noli i kishte kėrkuar tė gjitha burimet dhe publikimet e rishtjelluara pėr Skėnderbeun – Radonic i ka rrėshqitur – dhe ishte ishte ndeshur nė disa kronist turq – si JOM Aschik-Pasha-Zade dhe Saad-ed-din –, tė cilėt me Skėnderbeun mė shumė e kishin fiksuar njė tribun vetėmohues popullor dhe luftėtar romantik lirie. Kjo nė shpirtin e gjerė filozofik tė F. Nolit mund tė ket ndikuar si njė shok i fuqishėm dhe dhe tė shtrembėroj gati nė tė kundėrtėn pikpamjen e tij tė mėhershme pėr heroin e dashur nacional. Nė njė paraqitje tė njė ndeshjeje luftarake nė mes tė Skėnderbeut dhe Ballaban Pashės njė renegati shqiptar nė shėrbim tė turqve Noli i pėrdorė ato fjalė tė cilat buēasin thellė si njė bubullimė nė kokėn e ēdo nacionalisti:

,Ishte njė duel nė mes tė dy mjeshtėrve tė artit luftarak bashibozukian . Qysh nė takimin e parė ishte e qartė qė Skėnderbeu ndeshur me njė tė llojit tė vet!’

- Rreth vitit 1950 nė skenė dolėn dia autorė tė rinjė turq – nėn ta posaqėrisht Halil Inalcik –, tė cilėt nė saje tė arkivave nė Stamboll etj. rrahėn temat shqiptare.[27] Entuziazmi i parė i shqiptarėve tė cilėt gjitahshtu pritnin njė qartėsi nga arkivat e vjetra tė Portės sė Lartė – edhepse Babinger shumė mė herėt kishte bėrė tė ditur pėr frytėdhėnjen e mangėt – ishin zhgėnjyer mjaft shumė, pjesėrisht ishin edhe pėr shkak tė mangėsisė historiografike tė autorėve.

Edhe aq mė shumė lėvizet vet nė Shqipėri. Pas likuidimit tė ministrit tė „lig“ Koēi Xoxe“ dhe erės sė tij nė v. 1948. dhe me mbėshtetjen mė tė fortė tė Shqipėrisė nė Moskėn dhe me shtetet e tjera socialiste tė lindjes, fillon njė marrje e gjallė me temat historike. Ėshtė interesant qė rifillimi i kėrkimit dhe shkrimit historik ndahej nė katėr drejtime pune tė ndara fortė nga njėra tjetra: 1) Historia e veēantė e Shqipėrisė dhe e Popullit Shqiptar, 2) Arkeologjia, 3) Etnografia dhe 4) Historia e artit dhe arkitekturės nė Shqipėri, e krahas kėtyre fushave mė shumė historike, vetėkuptimthi, u punua – nė pėrputhje me kėrkesėn e „Lidhjes shqiptare (1878)“: „Letėrsia dhe historia“, pėrkatėsisht nė pėrputhje me ndarjen e institutit tė parė studimor (1941) nė njė degė pėr histori dhe pėr gjuhė – edhe nė studimin e gjuhėsisė dhe historisė sė letėrsisė. Kėto pėrpjekje tė ndryshme historiografike e edhe tė tjera e morėn njė shtytje tė fuqishme pas kthimit tė kuadrove tė para tė akademikėve tė rinj nga Rusia dhe shtetet e tjera tė lindjes. Dhe pėr njė kohė tė shkurtėr u krijua njė turmė e ngjeshur nė kėrkimin dhe shkrimin historik shqiptar i cili shprehjen e tij mė tė fuqishme e gjeti pėrmes punimeve tė panumėrta si: hartimeve, monografive e madje edhe tė veprave voluminoze. Publikimet e shumta pasonin nė „Buletin i Shkencave Shoqėrore“ i cili ishte themeluar nė vitin 1947 por i publikuar nė volum tė kuartit tė mesėm dhe shpesh deri nė 250 faqe, njė rėndėsi tė njėjtė me vėllim gati tė njėjtė ishte revista e pėrmuajshme „Nėntori“ „Organ i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė“ (filloi 1953). Tė gjitha kėto pėrpjekje u kurorėzuan me themelimin e universitetit tė parė shqiptar „Universiteti Shtetėror“ nė v. 1957, pėrkatėsisht me dedeikimin e njė dege tė posaēme shkencore pėr histori dhe gjuhėsi. Nga kjo degė nė vitin 1959. doli historia e parė shkencore e Shqipėrisė gati komplete „Historia e Shqipėrisė“ pėr tė cilėn do tė flitet edhe mė.

Do tė qonte shumė larg dhe do t’i kalonte kornizat e kėtij referati po tė donim tė i paraqisnim dhe tė i vlersonim veē e veē tė gjitha punimet historiografike, etnografike e kulturore dhe artistike historike tė viteve tė 50, e gjithashtu njė byrokraci zemėrngushtė autorit tė nėnshkruar nuk i kishte lėnė nė disponim tė gjitha materialet e domosdoshme pėr tė cilat ai ishte lutur. Pėr kėtė arsye ne do tė ndalemi nė njė hartim tė shkurtė tė dy autorėve Aleks Buda dhe Stefanaq Pollo (nė Buletini 1959, nr. 4.) me titull „Historiografia Shqiptare gjatė Pushtetit Popullor (1944-1959). Nė vitet 1952-57 shumica e bashkėpuntorėve tė sektorit tė historiografisė studimin dhe pėrmbledhjen e materies sė domosdoshme  ia kanė kushtuar njė historie tė pėrgjithshme tė Shqipėrisė. Nė vitin 1958 tekstet e parapėrgatitura iu nėnshtruan njė kritike tė pėrbashkėt dhe nė shumė qytete tė Shqipėrisė u vendosėn nė diskusion. U mor edhe njė vlerėsim kalimtar i instituteve dhe akademive tė Shkencave nė Moskė dhe Sofje. Pas njė kontrollimi tė pėrsėritur dhe revizionimi tė materialit tė paraqitur doli vėllimi i parė „Historia e Shqipėrisė“ pėr 15 vjetorin e themelimit tė Republikės Popullore tė Shqipėrisė. Ky vėllim pėrmbledhė 544 faqe, kuarton kohėn nga Neoliti deri nė vitin 1939 (deri nė Tanzimat).

Nė ndėrkohė shumė autorė individualisht dhe nė fusha tė ndryshme speziale i kanė pėrmbledhur dhe publikuar punimet e tyre. Me historinė politike dhe me luftėrat e Skėnderbeut kundėr turqve ėshtė marrė A. Buda (Bul., 1951 dhe 1954). Njė vėmendje tė posaēme luftėrave ēlirimitare shqiptare nė shek. 15.-17. i pėrkushton Zamputi (Bul. 1953-1959). Pėr tė sjellur njė qartėsi mbi marrėdhėniet sunduese nėn feudalėt e mėdhenj nė Shkodėr ka provuar St. Naēi (Bul. 1958). Historia e krijimit tė kryqytetit Tirana vjen nga pena e K. Frashėrit (Bul. 1955). Marrėdhėnjet mike nė tė kaluarėn nė mes tė Rusisė dhe Shqipėrisė i ka hulumtuar Buda (Bul. 1955). Interesante janė pėrpjekjet historiografike pėr pėrmledhjen e kohės sė re tė Shqipėrisė: kėtu vėhen paralele dhe lidhje transversale me historinė e Rusisė tė cilat njė historian objektiv nuk mund tė i ndjek. Kėshtu S. Pollo nė Buletini 1955 dhe nė njė Broshurė luftėrat ēlirimtare tė shqiptarėve tė v. 1911. provon tė i sjell nė ndėrlidhje me revolucionin rus 1905-1907; K. Frasheri kryengritjen e madhe nė Shqipėrinė e Mesme 1914-1915 (Bul., 1954). Nė kėtė ndėrlidhje S. Shpuza sjell lėvizjet revolucionare tė Qershorit 1924. nėn udhėheqjen e Fan Nolit (Bul. 1954). Nė ndėrlidhje tė ngushtė me kėtė problem historik M. Belegu i shqyrton shkaqet tė cilat kanė sjellur deri tek dėshtimi i pėrpjekjeve dhe luftėrave demokratike dhe deri te pėrforcimi i pozitės sė A. Zogut – tė presidentit tė mėvonshėm shtetėrorė dhe „Mbret i Shqiptarėve“ – (Bul., 1957). Natyrisht, krijimit tė Partisė Komuniste tė Shqipėrisė dhe formacioneve luftarake „nacionalēlirimtare“ iu ėshtė kushtuar njė vėmendje e posaēme (Nd. Plasari nė Bul., 1956 dhe 1958). Dhe studimeve dhe kėrkimeve tė njejta – posaēėrisht mbi marrėdhėnjet nė mes tė klasave tė puntorėve dhe fshatarėve – iu nėnshtruan K. Misha (Bul., 1953, 1955, 1957), P. Lalaj (Bul., 1955, 1957), Nd. Plasari dhe A. Uēi (Bul., 1958) si edhe Xh. Frashėri (Bul. 1957).

Kėrkimi dhe shkrimi historik shqiptar nė vitet e 50. nuk ėshtė kufizuar vetėm nė veprimtarinė e grupit tė madh tė bashkpuntorėve tė „Buletini i Shkencave Shoqėrore“ ose mė vonė nė punėn e Institutit Shtetėror pėr Historiografi dhe Gjuhėsi, por gati ēdo institucion i lartė bile edhe „Administrata Ēėndrore e Partisė sė Punės e Shqipėrisė“, Ministria e Arsimit dhe e Kulturės nė Tiranė etj. ka formuar degė tė veēanta pėr shkrimin historik dhe shpesh ka sjellur edhe publikime tė shkėlqyshme me fjalė dhe fotografi. Posaēėrisht ndėr mė tė bukurat janė punimet e publikuara etnologjike dhe paraqitjet me fotografi nė shtypje shumėngjyrėshe tė sektorit tė posaēėm tė Universitetit – Sektori i Etnografisė – nėn udhėheqjen e Androkli Kostalaris, ku njeriu duhet tė shtanget nga habia ēka njė diletant ose amator shqiptar – si drejtori i muzeut etnologjik nė Tiranė, Rrok Zojzi, njė ish-mėsues i shkollės fillore –mund tė realizojė si shkenctarė dhe organizatorė. Nė tė njėjtin drejtim tė njė mjeshtrie shkencore rrahin punimet arkeologjike tė njėfar Hasan Cekajt, publikimet literar-historike tė njėfar Dhimitėr Shuteriqit, dhe monografitė literar-historike tė pėrkthyesit tė Schiler-it Shakespeare-it dhe Faustit tė Goethe-s Skėnder Laurasit („Petro Laurasi, jeta dhe veprat, Tiranė 1958) etj.

Provat shijuese nga kėrkimi dhe shkrimi i historisė shqiptare tė paraqitura deri mė tani tė cilat nė asnjė formė nuk synojnė tė jenė tė plota, do duhej tė shqisnin vetėm sfondin nga i cili ka dalur historia e parė autoktone e Shqipėrisė „Historia e Shqipėrisė (1959)“. Ajo natyrisht nuk mund tė jetė e plotė, ajo mund tė ketė edhe mangėsi dhe zbrazėsira, por ajo i ka nė vete tė gjitha mirėsitė e njė historie tė vėrtetė popullore nė bazėn shkencore. Pjesa e saj e parė vetėm qėndron e shtypur para nesh me njė madhėsi tė imponuar dhe me njė pėrmbajtje jashtzakonisht tė pasur; autorėt e kanė hapur jetėn dhe ndikimin e popullit shqiptar nga tė gjitha anėt dhe mund tė konstatonin qė ky popull, e meriton nėse jo njė prioritet nga popujt e tjerė tė Europės, atėherė sė paku njė vlerėsim tė njėjtė. Pjesa e dytė „Historia e Shqipėrisė“ – rreth 400 faqe tė shtypura nė formė skripti – sjell nga koha e Tanzimatit deri nė vitin 1944; edhe sot shėrben si ekzemplarė doracak pėr mėsues dhe dėgjues nė shkollat e larta. Pjesa e tretė, e menduar deri nė kohėn e tashme ende ėshtė njė fshehtėsi; kėtu mund tė jenė tė orientuara shoshitjet joshkencore.

Poqėse ne kėtu shkurtimisht dėshirojmė ta nėnvizojmė edhe hartimin historiografik tė njė milion e gjysėm shqiptarėve nė botėn e jashtme, ashtu pėr plotėsinė e kuriozitetit: Nė Jugosllavi kohėve tė fundit janė katėr albanolog me rėndėsi tė cilėt janė bėrė tė njohur, tė cilėt veprojnė si Docent Univerziteti dhe kanė sjellur mjaft publikime tė vlefshme: 1) Orientalisti Hasan Kaleshi; 2) Sociologu dhe etnologu Mark Kakariqi; 3) Filologu Idriz Ajeti dhe 4) Folkloristi Anton Ēetta, nė rrethin e tyre bėn pjesė edhe albanologu serb nga Kosova Prof. Dr. Dancetovic (Univ. Beograd).

Nė Itali momentalisht ndikojnė dy shqiptarė profesor Universiteti, njėri – Ernest Koliqi – nė Romė dhe i dyti – Namik Resuli – nė Torino; qė tė dytė mirren me letėrsinė shqipe nė kuptimin mė tė gjerė dhe kanė sjellur punime tė rėndėsishme. Nga fusha e Ernest Koliqit rrjedh e pėrmuajshmja „Shejzat“ e cila kėrkon pėr tė zėvendėsuar tė vjetrėn „Hylli i Dritės“ e redaktor i sė cilės ėshtė lektori nė Mynih Martin Camaj. Si albanolog janė pėr tė u pėrmendur edhe arbėreshi Prof. Shiro dhe shqiptari Prof. Zef Valentini. Nė SH.B.A.nė Universitetin Columbia veprojnė dy shqiptarėt Mehmet Beqiraj dhe Stavro Skėndi, ky i fundit ka sjellur publikacione tė shquara – edhe pėr Institutin e Juglindjes nė Mynih. Nė Londėr nė vitin 1957 doli njė publikim i emigrantit shqiptar Tajar Zavalani „Historia e Shqipnis“, njė vepėr e fuqishme patriotike e cila nuk i prek as metodat e shkencės dhe historiografisė e as burimet nė dispozicion por gjithashtu shekuj tė tėrė lė tė paprekur. Kjo kritikė do duhej tė shėrbente pėr tė mbrojtur nderin e popullit shqiptar, ngase Zavalani nė konferencat internacionale pėrkujdeset pėr tė u vendosur nė pozė sikur ai tė kishte shkruar historinė e parė tė Shqipėrisė.

Kur autori i nėnshkruar e lėshoj Tiranėn – pas njė muaj qėndrimi nė Shqipėri – dėgjoj qė nė atė ēast kishte arritur profesori i Sorbonne-s Zacharie Mayan njė albanolog me nam. Mayan e ka shkruar librin e mrekullueshėm „Les Etrusques commencent a parler“. Kjo vepėr u pėrvetėsua herėt dhe u pėrkthye nė shumė gjuhė tė Europės. Ajo ėshtė e prirė ashtu qė tė mund tė heshte perspektiva tė thella nė tė kaluarėn mė tė vjetėr tė Europės dhe tė mund tė shqisė horizontet e fuqishme tė historisė kulturore Europiane. Pra, shqiptarėt kishin arsye pėr tė u lumnuar. Po, ata e librin e pranuan me skepticizėm dhe e refuzuan shkencėtarisht. Autori i nėnshkruar e la vendin e tij me bindjen mė tė fortė qė sė shpejti shkrimi dhe kėrkimi historik rreth dhe pėr Shqipėrinė nuk do tė ketė mė ngjashmėri me romanin e Karl May „Durch das Land der Skipetaren“![28]

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------

[1]     Gobineau, J. A., Der Albanesen in antropo. Hinsischt, 1897.

 

[2]     Gjeografi Ptolemeus flet pėr herė tė parė pėr prejardhjen ilire tė shqiptarėve.

 

[3]     Deri mė sot nuk ėshtė konstatuar me siguri se sa ju ka zgjatur provinca Illyrcum romakėve dhe se sa ajo ka pėrmbledhur vetėm ilirėt apo edhe popujt e tjerė; kjo pėr mė tepėr kur nė tre shekujt e fundit tė sundimit romak (shek. V-VII) u shpėrngulėn popujt sllav dhe gotik nė hapsirėn shqiptare. Sundimi bizantin nė tė kundėrtėn hapsirėn shqiptare e ka ndarė nė temata sipas pikėshikimeve ushtarake dhe kėshtu ka kėrcyer shumė kufij etnologjik nė lėmijt anėsorė.

 

[4]     Nocionet Shqipėria dhe shqipėtar kanė njė histori tejet tė re tė krijimit tė tyre dhe nė provenciencėn e tyre etimologjike nuk janė ende sa duhet tė sqaruara.

 

[5]     Jashtė kufijve tė sotshėm politik tė Shqipėrisė jetojnė gati edhe gjysma tjetėr e shqiptarėve. Nė Jugosllavi janė rreth 1. Milion, nė Turqi rreth 350.000, nė Greqi rreth 60.000 nė Itali ndoshta 100.000 nė SHBA dhe nė vendet tjera tė botės gjithashtu rreth 100.000.

 

[6]     Instituti kėrkimor i Tiranės mund tė ket hetuar njė shtet tė parė feudal nacional – „Shteti i Arbėrit“ – nė shek. 12. –shih „Historia e Shqipėrisė“, Tirana 1955, f. 33.

 

[7]     Populli shqiptar i ka dhėnė perandorisė turke njė radhė vezirėsh dhe vezirėsh tė mėdhenj, pastaj pushtetarė tė mėdhenj dhe mjeshtėr gjenial tė ndėrtimit madje edhe njė shtresė sunduesish.

 

[8]     I publikuar pėr herė tė parė nė botimin jubilar „Naim Frashėri, 1925“ (57.ff.) nė editimn vetiak tė shoqėrisė studentore „ALBANIA“ Wien, Graz, 1925. Si artikull dhe studim i posaēėm nė revistėn „LEKA“, Shkodėr, 1936, i pandryshuar u mor nga vepra e mėsimit „Bota Shqiptare“, 1943 (F. 346), njėjtė nga Max Lambertz „Albanesisches Lesebuch“Verl. Otto Harrasowitz, 1948, njejtė nga revista muslimane „Jeta Mysylmane Shqiptare“ V. vol., f. 18ff., Detroit (U.S.A0 1957. etj.

 

[9]     Nga ky epos nacional qėndron njė pėrkthim i mrekullueshėm dhe gjenial nga Max Lambertz „Die Laute des Hochlandes“, Oldeburg, München 1958.

 

[10]    Shqiptarėt veten e quajnė Shqiptarė = Djem shqiponje, ndoshta pėr shkak tė pamjes sė tyre tė jashtme.

 

[11]    Baron Nopcsa, i cili vite tė tėra ka jetuar nė fiset shqiptare tė maleve, duhej tė ishte i mrekulluar nga shkathtėsia dhe talenti artistik i njeriut tė gati tė pamėsuar nė ndėrtim, nė ndėrtimin e mjeteve shtėpiake, nė pėrpjekjet e tija etj.(shih. Nopcsa: Albanien, Bauten - Trachten - Geräte, 1925).- Prof. Markgraf ("In Albaniens Bergen", 1927) gjatė kėrkimit tė Gentianave shqiptare nė alpet shqiptare ka konstatuar qė shqiptarėt mund ta bėjnė edhe ujin tė ecė pėrpjetė! – Nė kohėn e fundit, teknikė dhe instruktorė tė huaj kanė konstatuar gati njėzėri qė shqiptarėt nė gjėrat teknike janė tejet zbulues dhe improvizatorė tė mėdhenj.

 

[12]    Deti edhe kos m'u ba, -per-shqiptarin - lugė nuk ka!

 

[13]    Nga shkrimet e tyre tė cilat trajtojnė tema shqiptare janė pėr tė u pėrmendur: Pouqueville, Reise durch Morea u. Albanien (1807); Lord Byron, Child Harolds Pilgrimage (1811); T. C. Hobhouse, A journey  through Albania during the years 1809 and 1810, 1813); W. M. Leake, Researches in Greece 1814  (jetoj 10 vjet atje dhe fliste ngapak shqip); Th. Sm. Hughes, Voyage a Janina en Albanie (1821); J. Manzour Efendi, Memoires sur l'Albanie (1827) etj.

 

[14]    Nė mesin e kėtyre burrave shquhen: Giulio (Jul) Variboba, Gabriele Dosa, Antonio F. Santori, Giuseppe Serembe, Vincenzo Dorsa,  Giuseppe Schiro dhe posaēėrisht literatėt dhe poetėt e mėdhenj Girolamo (Jeronim) De Rada und Demetrio Camarda; si politikan ėshtė paraqitur ministerpresidenti i madh italian Crispi. Nė rrethin e kėtyre ishte edhe princesha rumune me prejardhje shqiptare, Elena Ghica (Gjika), nga e cila rrjedh thėnja "Pa rilindje letrare s ka politikė“.

 

[15]    Pėr tė u lavdėruar nga tė gjithė udhėheqėsit shqiptarė nė Konstandinopojė janė: Dy vėllezėrit musliman Sami dhe Naim Frasheri, i pari njėri ndėr poetėt mė tė mėdhenj tė Shqipėrisė, pastaj ortodoksi Jani Vreto dhe katoliku Pashko Vasa. Ėshtė folur shumė qė Sami Frasheri i ka sjellur bazat shkencore tė njė turkologjie pėr njė studim tė gjuhės dhe letėrsisė dhe njė historiografie turke, ai ishte edhe njė gramatikan i mrekullueshėm shqiptar, letrar dhe dramaturg por megjithatė – pėr shkak tė mangėsisė sė materialit dhe bazave tė tjera – nuk qe e mundur qė ai tė shkruaj njė histori shqiptare!

 

[16]    Nė kėtė kohė aq tė varfėr tė historisė shqiptare atbotė „serbomadhi“ Spiridon Gjorgjeviq i cili vepronte si zhurnalist nė Vjenė, ka pėrmbledhur mjaft shkrime  „historike“, me tė cilat ai si me njė kofe me fėlliqėsira ka spėrkatur mbi koėn e shqiptarėve dhe nė fund i paraqet si „serb tė shqiptarizuar“ ose „shqiptarė tė grecizuar“. Shih "Reiseblätter aus Montenegro und Albanien", 1878; "Ethnograph. Studien in Oberalbanien", 1880; "Oberalbanien und seine Liga", 1881; "Makedonien und Altserbien", 1889, usw.- Kėto shpifje tė ulta kundėr ēdo gjėje shqiptare vazhdonte edhe mė tutje mbi tėrė „Serbinė e madhe“ tė mėvonshme deri te ministėrpresidenti Vladan Gjorgjeviq nė librin e tij "Albanien und die Grossmächte" (1913), qė kinse me futje tė tė dhėnave shkencore provonte tė i paraqiste shqiptarėt si gjallesa tė pėrziera me bisht majmuni.

 

[17]    Atbotė Austria si hap qetėsimi e mori tė drejtėn pėr okupimin e Bosnjes dhe Hercegovinės, Anglia „Mandatin“ mbi Qipron, Italia ende e pafuqishme e cila e lajmėroj pritjen pėr disa pjesė tė caktuara tė Shqipėrisė u kthye duarthatė.

 

[18]    Turqia territorit tė fisit tė Mirditės qysh herėt iu kishte dhėnė tė drejtėn e lirisė dhe privilegjave.

 

[19]    Ndėr ta shquhen: Kopitar, Griesebach, Safarik, Bopp, Stier, Miklosich, Schuchardt, u.a. Sprachforscher; nė mesin e historianėve Hopf, Hammer-Purgstall, Paganel, Fallmerayer, Makuscheff, Herzberg, Jirecek, Zinkeisen und Zippel; si Albanologe nė kuptimin mė tė plotė ka shkruar dhe vepuar konzuli austriak nė Shqipėri J. G. v. Hahn ("Albanesische Studien" uam.).

 

[20]    Kėto raporte konsulare edhe sot paraqesin njė gjetje t mrekullueshme pėr njė studim albanologjik. – Nga konzulėt nė Shqipėri shkėlqejnė disa shkenctarė dhe historian: Hahn, Pisko, Ippen, Rappaport ua.

 

[21]    Shumica e historianėve tė shek. 19 janė mbėshtetur nė veprėn e Marin Barletit (Marin Barletius) "Historie de Vita et Gestis Seanderbegi, Epirotarum Principisll (1509). Historianėt mė tė rinjė e kanė marrė pėr bazė tė shkrimit tė tyre historik veprėn e Giammaria Biemmi's "Istoria di Giorgio Castrioto detto Scander-Begh (1742) dhe – sipas abinger – kanė rėnė viktimė e njė sharllatani dhe njė falsifikuesi tė historisė; Biemmi thirret nė njėfar Anonymus oder Antibarensis, ("Historia Scanderbegi, edita per quendam Albanesem",1480), vepra e tė cilit humbur pėrgjithmonė dhe me siguri nuk ka ekzistuar kurrė.

 

[22]    Publikimi i parė i Fan Nolit nė vitin 1921 mban titullin "Historia e Skenderbeut (Gjergj Kastriotit), Mbretit tė Shqiperisė 1412-1468, Prej Peshkopit Theofan (Fan S. Noli), Boston, Shtypėhkronja "Dielli", 1921.- Nė v.1947 Noli e publikoi njė vepėr dokumentuese nė gjuhėn angleze pėr Skėnderbeun, ku ai i pėrmbledhė tė gjitha dokumentet dhe shkrimet e arritshme deri atėherė – nė mes tjerash edhe ato burime turke tė panjohura tė shek. X. Vepra mban titullin: "Georg Castrioti Scanderbeg (1405-1468) by Bishop Fan Stylian Noli Ph.D., Intern. Univers. Press, New York. Kėtu Noli pėrcakton qėndrimin kritik kundėr pėrmbledhjes sė Babinger-it mbi Biemmi-n (f. 78).

 

[23]    Kėtu nuk duhet harruar revistėn e Midhat Frashėrit (Lumo Skendo) "DRITA" (Tirana) i cili kishte vdekur nė emigrim!

 

[24]    Kėtu duhet tė futet qė Joh. Thunmann ("Untersuchungen über die Geschichte der östlichen europäischen Völker", 1774) e ka futur ndėrlidhjen e brendshme nė mes tė ilirėve dhe shqiptarėve gjuhėsisht dhe historikisht.

 

[25]    Nė mesin e punimeve tė tjera tė Stadtmüller-it kėtu me rėndėsi janė: "Osmanische Reichsgeschichte und balkanische Volksgeschichte", Sonderabdruck aus der Leipziger Vierteljahreszeitschr. f. Südosteuropa. April 1939 (besprochen und kommentiert von unterzeichneten Verf. in der "Leka" (März 1943); 2.) "Forschungen zur alban. Frühgeschichte" im Archivum Europae Centro-Orientalis", 1941, und 3.) "Historia shqiptare nė pikėpamje tä kombsis si problem gjurmimesh", "Hylli i   Dritės", Shkodėr 1942.

 

[26]    Njėri nga kėta, shqiptari kosovar Dr. Hasan Kaleshi, ishte i pranishėm si referues nė konferencėn vjeshtore tė Shoqėrisė sė Europės Juglindore 1962.

 

[27]    Aschik Pascha Zade: Tevarih - i- Al - Osmandan,  Istanbul 1332 (1918); e njėjta tek Znj. Giese: Die Altosmanische Chronik des Ashik Pasha Zade, Leipzig 1922.- Saad-Ed-Din: Tadsch ut Tevarih, Istanbul, 1279 (1862).- vergl. auch Urudsch bei F. Babinger: Tewarikhi -A1-i-Osman, Hannover 1925 (Frühosmanische Jahrbücher des Urudsch!).

 

[28]    Pėr shkak tė mangėsisė sė vendit duhej tė largohej biblografia!

 

 

 

 

Pregatiti: Albert Ramaj

 

 

www.albanovaonline.com