www.albanovaonline.com

 

 

 

UNIVERSITETI I SHKODRĖS “LUIGJ GURAKUQI”

Departamenti i Historisė

 

ROMEO GURAKUQI

 

SHQIPĖRIA DHE ĒĖSHTJA SHQIPTARE

PAS LUFTĖS SĖ PARĖ BOTĖRORE

(1 nėntor 1918 - 9 nėntor 1921)

(statusi, kufijtė dhe rindėrtimi shtetėror)

 

 

Punimi i titulluar: SHQIPĖRIA DHE ĒĖSHTJA SHQIPTARE PAS LUFTĖS SĖ PARĖ BOTĖRORE, (1 nėntor 1918 - 9 nėntor 1921) (statusi; kufijtė dhe rindėrtimi shtetėror), ėshtė njė pėrpjekje pėr tė trajtuar historinė politike tė Shqipėrisė nė njė hark kohor qė pėrfshin pėriudhėn nga pėrfundimi i Luftės sė Parė Botėrore deri nė pėrcaktimin e statusit ndėrkombėtar tė kėtij shteti dhe kufijve tė tij, mė 9 nėntor 1921. Pėrveē historisė politike, monografia merret gjėrėsisht me trajtimin diplomatik tė Ēėshtjes Shqiptare pas Luftės sė Parė Botėrore, gjegjėsisht nė Konferencėn e Paqes sė Parisit dhe nė Konferencėn e Ambasadorėve qė e pasoi atė, deri nė zgjidhjen pėrfundimtare nė parim tė ēėshtjes sė statusit dhe kufijve, mė 9 nėntor 1921. Punimi ėshtė mbėshtetur mbi njė bazė tė gjėrė dokumentare qė vjen nga Public Record Office, fondet e Foreign Office, nga dokumentet dorėshkrimore qė ruhen nė Biblioteken e London School of Economics and Political Science, nga dokumentet e botuara tė Arkivit Qendror tė Shtetit tė Republikės sė Shqipėrisė dhe njė numėr burimesh tė tjera burimesh arkivore tė botuara, italiane, britanike dhe amerikane, qė autori ka pasur mundėsinė t’i hulumtojė gjatė punės studimore. Pra, bėhet fjalė pėr mė shumė se tre vjet histori politike, diplomatike dhe nė njė masė mė tė kufizuar, sociale, kulturore, tė Shqipėrisė dhe ēėshtjes sė saj.

Vendin kryesor nė libėr e zė trajtimi i ēėshtjes shqiptare nė Konferėncėn e Paqes sė Parisit. Nė fakt, Ēėshtja Shqiptare u trajtua nė kėtė hark kohor trevjeēar nė tri instanca ndėrkombėtare, me radhė dhe paralelisht: nė Konferencėn e Paqes sė Parisit, nė Lidhjen e Kombeve dhe nė Konferencėn e Ambasadorėve. Ēdo trajtim paralel apo vijues i ēėshtjes shqiptare, ka qenė i lidhur dhe i kushtėzuar nga vendimet themelore tė paqebėrėsve tė mbledhur nė Konferencėn e Paqes sė Parisit mė 1919. Vetė kėto instanca madje ishin ngritur nga forumi mė i lartė i Konferencės sė Paqes, nga Kėshilli Suprem, dhe qenė tė ngarkuara pėr t’u dhėnė zgjidhje ēėshtjeve tė veēanta qė kishte ngritur lufta, mes tė cilave edhe ēėshtjes shqiptare

Ēėshtja shqiptare u lidh nga kjo konferencė me trajtimin e ēėshtjeve ballkanike dhe asaj adriatikase. Shqipėria dhe ēėshtja e saj, nė kėtė shqyrtim tė gjatė ndėrkombėtar, u lidhėn nė mėnyrėn mė tė ngatėrruar me njė sėrė aktesh pararėndėse ndėrkombėtare, dhe me nyjėn e vėshtirė tė njė diplomacie tė fshehtė qė vėshtirėsisht po hapej nė njė botė tė ndryshme. Pavarėsisht se Shqipėria ishte viktimė e pushtimeve tė njėpasnjėshme tė vendeve ndėrluftuese gjatė Luftės sė Parė Botėrore dhe nuk kishte tė bėnte fare me palėt nė konflikt, ajo u trajtua njėlloj si vendet humbėse, d.m.th. pretendimet e pėrfaqėsuesve tė Shqipėrisė pėr njohjen e shtetit nė kufijt kombėtarė, nuk u morėn nė konsideratė. Bile pėrkundrazi, nė diskutim tė rrezikshėm u vendosėn kufijtė e Shqipėrisė sė vitit 1913. Nga ana tjetėr, Serbia dhe Greqia, dy shtetet me tė cilat Shqipėria ndante kufirin shtetėror, u konsideruan nga kjo konferencė si vende fituese e pėr rrjedhojė pretendimet e tyre territoriale u vlerėsuan me njė pėrparėsi tė veēantė, nė dėm tė interesave tė Shqipėrisė dhe nė kundėrshtim tė plotė me parimet e vetėvendosjes sė shpalluar me aq bujė nė Paris. Kjo ngjante sepse politika qė u ndoq nė punimet e vendimet e konferencės ka qenė ajo e ndėshkimit pėr ish-kundėrshtarėt dhe shpėrblimit pėr aleatėt dhe tė asocuarit. Paqebėrėsit e mėdhenj, duke u nisur nga tė tilla interesa, dhunuan nė njė farė mėnyrė vetė parimet e kulturės sė tyrė politike dhe krijuan shtete artificiale, funksioni i tė cilave ishte vetėm ndėshkimi i metejshėm strategjik i kundėrshtarėve tė djeshėm tė Luftės. Njė prej shteteve tė shpėrblyera me pėrparėsi ka qenė Mbrėtėria Serbo-Kroato-Sllovene, krijesė kjo qė do t’i peshojė rėndė veēanėrisht Shqipėrisė.

Ēėshtja shqiptare nuk u arrit tė zgjidhej nė fakt nga Konferenca e Paqes sė Parisit, d.m.th. nė kėtė konferencė Shqipėria nuk u copėtua. Por italianėt e mbajtėn Shqipėrinė e pushtuar deri nė gushtin e viti 1920, kur shqiptarėt u ngritėn kundėr tyre dhe i hodhėn ata nė det. Pas kėtyre zhvillimeve dhe pas Protokollit Paraprak tė 2 gushtit 1920, italianėt u tėrhoqėn ushtarakisht nga Shqipėria, por filluan tė zbatojnė njė politikė tė depėrtimit tė suksesshėm ekonomik dhe gradualisht edhe politik. Jugosllavėt nga ana e tyre, pėrveēse bėnė inkursione tė rėndėsishme ushtarake brenda vendit, mbajtėn deri nė fillim tė vitit 1922 njė rryp tė ngushtė toke, qė shpesh herė shkonte deri nė 15 km nė brendėsi tė kufirit shqiptar tė vitit 1913. Ēėshtja e statusit ndėrkombėtar tė Shqipėrisė, ēėshtja e kufijve tė saj dhe pozita e Italisė nė vendin e vogėl ballkanik, ėshtė zgjidhur nė parim shumė kohė pas Konferencės sė Paqes dhe ėshtė rregulluar nėpėrmjet marrėveshjeve diplomatike. Kurse zgjidhja nė terren e problemit tė kufijve tė Shqipėrisė ėshtė njė proces teknik dhe politik qė shkon shumė pėrtej kufijve kohorė, nė tė cilėt kemi vendosur punimin tonė, dhe nuk do tė jetė nė kėtė rast objekt i kėtij studimi.

Pėrveē trajtimit diplomatik, trajtesa jonė shqyrton, rifillimin e jetės sė brendshme politike shqiptare pas Luftės sė Parė Botėrore, kronologjinė e qeverisjeve nga dhjetori 1918 deri nė dhjetor 1921, strukturat konstitucionale mbi tė cilat u ndėrtuan dhe vepruan qeveritė shqiptare tė kėsaj kohe, procesin e kristalizimit tė partive kryesore politike dhe programet e tyre respektive, rifillimin e ballafaqimit tė brendshėm politik e fillimin e veprimeve antikonstitucionale tė ndjekura nga individėt e caktuar. Njė vėmendje e veēantė nė kėtė monografi u kushtohet pėrpjekjeve tė bashkėrėnduara private dhe shtėtėrore, pėr tė mbrojtur tėrėsinė territoriale tė Shqipėrisė sė vitit 1913, kundėr intervencioneve jugosllave, italiane dhe greke, si dhe prirjet destabilizuese qė shoqėruan rilindjen e shtetit shqiptar, qė mė shumė se pjella tė ndėrhyrjeve tė shteteve tė interesuara pėr copėtimin e Shqipėrisė, kanė qenė shprehje e ballafaqimit tė brendshėm pėr rrugėn drejt sė ardhmes, mes forcave politike qė mbronin njė Shqipėri si zgjatim tė Turqisė sė djeshme dhe atyre forcave politike tė lirisė, qė kėrkonin njė ndryshim tė njimendtė nė kahun demokratik dhe europian.

1nėntori i vitit 1918 ėshtė marrė si datė e parė e fillimit tė shqyrtimit kronologjik tė ngjarjeve, mbasi mund tė konsiderohet si data kur fillon procesi i rivendosjes sė administratės ndėrkombėtare nė Shkodėr, qyteti mė i madh i Shqipėrisė, e sė bashku me tė kryhet cikli i plotė i ndryshimit tė okupimit ushtarak nė Shqipėri, e Lufta e Parė Botėrore mund tė konsiderohet e mbyllur pėr kėtė vend. Si datė pėrmbyllėse kemi vendosur 9 nėntorin 1921, ditė nė tė cilin Fuqitė Aleate marrin vendimin pėrfundimtar mbi statusin dhe kufijtė e Shqipėrisė. Vendimi i 9 nėntorit 1921 ka njė rėndėsi kryesore nė listėn e dokumenteve ndėrkombėtare pėr njohjen e shtetit shqiptar, ndonėse ky vendim nuk i zgjidhi pėrfundimisht tė gjitha ēėshtjet qė lidheshin me Shqipėrinė. Duke qenė se pėrmbyllja e rrugės sė filluar me 9 nėntor 1921 ėshtė njė proces mjaft i gjatė dhe mjaft i ndėrlikuar teknik dhe politik, vendosem qė librin ta mbyllin nė kėtė datė. Nė funksion tė kėtyre ngjarjeve tė aspektit ndėrkombėtar tė Shqipėrisė janė ndėrtuar e pėrkufizuar edhe tė gjitha ngjarjet e planit tė brėndshėm shqiptar tė trajtuara nė libėr.

Monografia pėrbėhet nga Hyrja, 12 Kapituj, Pėrfundimet dhe Bibliografia.

Punimi ėshtė fryt i njė punė intensive dyvjeēare, kryer gjatė viteve 2005-2006, periudhė nė tė cilėn autori qenė i atashuar pranė London School of Economics and Political Science , gjėgjėsisht pranė Center for the Study of Global Governance (CSGG), si Research Fellow. Kjo periudhė ka shėrbyer pėr tė bėrė njė kėrkim intensiv pranė Public Record Office (National Archives) nė Kew Gardens (Londėr) dhe njėkohsisht pėr tė shfrytėzuar bibliotekėn mė tė pasur tė shkencave politike dhe sociale tė Mbretėrisė sė Bashkuar, pra biblioteken e LSE dhe bibliotekėn e School of Slavonic and East European Studies (University College of London).

     Njė pėrgjithėsim i pėrfundimeve nė tė cilat arrin autori nė kėtė monografi paraqitet si vijon:

Tri vitet qė pasuan Luftėn e Parė Botėrore janė vitet nė tė cilat rinis procesi i themelimit tė shtetit shqiptar, nė aspektin e brendshėm institucional, ashtu edhe nė planin ndėrkombėtar: njohja e statusit dhe e kufijve tė tij. Themi rinis, sepse pėrpjekjet e para tė brendshme mė 1912, 1913 dhe 1914, u fundosėn nga trazirat sociale, politike dhe fetare, gjėgjėsisht nga kryengritja e Shqipėrisė sė Mesme dhe nga pėrpjekjet uzurpatore tė Esad Pashė Toptanit, si dhe nga zhvillimet qė pasuan fillimin e Luftės sė Parė Botėrore. Pushtimet malazeze dhe serbe, e mė pas ato austro-hungareze, franceze dhe italiane fshinė strukturat institucionale shtetėrore tė shtetit tė parė shqiptar pas ēlirimit nga Perandoria Osmane. Megjithatė, zonat austro-hungareze, franceze dhe italiane nėn tė cilat u vendos pjesa mė e madhe e Shqipėrisė, pas dezintegrimeve qė pėsuan ushtritė malazeze dhe serbe, pėrjetuan periudha tė qeta, nė tė cilat jeta sociale dhe kulturore e shqiptarėve pėsoi zhvillime tė konsiderueshme nė orientimin pėrparimtar. Kjo vinte sepse pushtimet respektive ndryshonin thelbėsisht nga ai i vjetri otoman dhe nga pushtimet grabitēare tė vendeve tė reja ballkanike. Bėhej fjalė kryesisht pėr zona strategjike okupimi, nėn tė cilat jeta ekonomike, kulturore dhe arsimore e shqiptarėve u zhvillua me ritme tė kėnaqshme, krahasuar me periudhen turke. Sidomos nė zonėn austro-hungareze dhe atė franceze, mund tė themi qė shqiptarėt perjetuan njė periudhė rilindjeje tė dytė, nė aspektin arsimor dhe kulturor. Nė njė farė mėnyre, hyrja e trupave austro-hungareze u mirėprit nga njė numėr shqiptarėsh pėr shumė arsye: Sė pari, kėto trupa nxorėn jashtė Shqipėrisė dhe Kosovės trupat serbe dhe malazeze; sė dyti, pėr shkak se kjo perandori ka qenė arkitektja kryesore e krijimit tė shtetit shqiptar mė 1912-13; Sė treti, nė Shqipėri austriakėt garantuan njė autonomi tė kufizuar tė brėndshme, nėn tė cilėn u krijua njė administratė civile e pėrbėrė nga shqiptarė dhe nė gjuhėn shqipe, u ndėrtuan njė numėr rrugėsh dhe urash, dekovili, u financuan dhe u mbajtėn shkollat shqipe, u mbėshtetėn botimet e librave dhe gazetave nė gjuhėn shqipe dhe studentėt shqiptarė u dėrguan nė shkollat austriake. Edhe nė pjesėn tjetėr tė Shqipėrisė, nė zonėn e Korēės, qė ndodhej nėn fuqinė tjetėr kundėrshtare, Francėn, pati zhvillime tė ngjashme nė aspektin e zhvillimit politik, kulturor dhe arsimor. Pėrndryshe, nė zonėn italiane zhvillime pozitive janė vėnė re nė aspektin e ndėrtimit tė disa linjave kryesore tė komunikimit.

E gjithė kjo ndikoi qė rinisja e vitit 1918 tė mos ishte e ngjashme, nė aspektin e brendshėm shqiptar, me atė tė vitit 1912, por tė mbėshtetej mbi njė bazė mė tė gjėrė tė burimeve njerėzore, arsimore e kulturore.

Por gjithsesi, nė pikėpamje ekonomike, Shqipėria paraqitej njė vend qė nuk e kishte kapacitetin e nevojshėm pėr tė riprodhuar kapitalet e nevojshme pėr nxjerrjen e vendit nga situata nėnzhvillimore. Njė problem mjaft i rėndė qė paraqitej nė tėrėsi nė shkallė vendi ishte prapambetja e saj arsimore dhe kulturore, e shkaktuar nga ndalimi i arsimimit nė gjuhėn shqipe gjatė keqqeverisjes sė gjatė turke. Ky nivel i ulėt arsimor e bėnte jashtėzakonisht tė vėshtirė vendosjen e njė sistemi qeverisjeje modern demokratik dhe parlamentar, pėr shkak tė pėrhapjes sė gjėrė tė analfabetizmit dhe pushtetit tė pakufizuar qė gėzonin bejlerėt e krahinave tė ndryshme tė vendit. Njė problem mjaft i mprehtė me tė cilin do tė ballafaqohej vendi ka qenė problemi social, veēanėrisht nevoja pėr njė reformė agrare, e ndjeshme veēanėrisht nė jug tė vendit, ku problemi agrar gėrshetohej me atė fetar, pėr shkak se bejlerėt e pronėsuar nga ish perandoria, zotėronin pjesėn mė tė madhe tė tokave, ndėrsa fshatarėt e krishterė, shqiptarė apo grekė, nuk zotėronin asgjė.

Pėrndryshe, nė aspektin ndėrballkanik, Shqipėria u ballafaqua pak a shumė nė mėnyrė tė ngjashme, me tė njėjtat vėshtirėsi dhe me tė njejtėt aktorė, por qė tashmė ndodheshin nėn njė kontroll mė tė rreptė prej Fuqive Aleate.

Pėriudha e marrė nė shqyrtim nė kėtė monografi ėshtė ndėr mė tė rėndėsishmet e historisė kombėtare, pasi nė drejtimin e populli shqiptar, u ofruan intelektualė dhe fisnikė tė vertetė, tė shkolluar mirė, kryesisht nė Perėndim, tė cilėt kuptuan drejt qė me bashkim mund tė rrisnin edhe gjėrat e vogla, me mosbashkim edhe tė mėdhajat mund t’i shkatėrronin.

     Ėshtė periudha nė tė cilėn populli shqiptar, ndoshta pėr herė tė parė, i pėrfaqėsuar nga kjo klasė intelektuale dhe qytetare e pėrgjegjshme, diti tė ndikojė mbi vendimarrjen e politike tė brendshme e europiane, tė ruajė tė paktėn Shqipėrinė qė kishte fituar mė 1913 dhe tė mundėsojė pėrfshirjen nė diskutim nė planet diplomatike edhe tė disa krahinave qė u ishin marrė padrejtėsisht nė kėtė vit.

     Njė rol veēanėrisht tė madh kanė dhėnė nė kėtė drejtim patriotėt shqiptarė qė qenė shtrėnguar tė emigronin nė SHBA pas vitit 1900. Sipas statistikave tė regjistrimit, tė cilat kemi pasur mundėsinė t’i gjejmė nė burimet arkivore britanike, pothuajse tė gjithė emigrantėt e kėsaj pėriudhe ishin tė krishterė orthodoksė nga Shqipėria e Jugut. Tė brumosur me filozofinė e lirisė, ata luajtėn njė rol tė rėndėsishėm nė mbrojtjen e ēėshtjes shqiptare pranė organizmave ndėrkombėtare dhe pranė qeverisė sė SHBA. Njė pjesė e tyre madje u kthye nė Shqipėri me njė qėllim tė qartė dhe krejt ideal: ndryshimin rrenjėsor tė situatės nė Shqipėri, nepėrmjet reformave tė menjėhershme politike, institucionale dhe sociale, nė mėnyrė qė tė copėtonin dhe zvogėlonin pushtetin ekonomik dhe politik tė bejlerėve. Synimi kryesor ishte qė forcat e reja intelektuale patriotike, me orientim demokratik dhe perėndimor, tė fitonin njė zė tė rėndėsishėm nė pėrfaqėsimin e vendit. Por njė ndryshim i tillė i menjėhershėm do tė rezultojė praktikisht i parealizueshėm. Njė prej arsyeve tė impaktit tė kufizuar tė kėsaj nisme, duhet tė kėrkohet nė mungesėn e koordinimit efektiv mes nukleve me orientime tė tilla pėrparimtare nė Veri tė vendit.

     Megjithatė, pėr herė tė parė nė kėto vite, nė arsyetimin e mendjeve mė tė shquara tė klasės intelektuale filloi tė pėrvijohej nevoja pėr njė orientim tė ri tė Shqipėrisė sė re nė politikėn e jashtme: orientimi anglo-amerikan, d.m.th. nevoja e gjetjes sė mbėshtetjes nga Mbretėria e Bashkuar apo edhe nga SHBA. Dezintegrimi i Perandorisė Austro-Hungareze nė pėrfundim tė Luftės sė Parė Botėrore, u hoqi shqiptarėve nė pėrgjithėsi, dhe katolicizmit shqiptar nė veēanti, mbrojtėsin historik tė tė drejtave tė tyre, pikėrisht nė momentin qė ky vend u ēlirua nga pesha e rėndė qė ushtronte mbi Shqipėrinė qė po rilindte, Rusia Cariste, mbrojtėsja e botės sllave dhe greke nė Ballkan. Shqiptarėt u gjendėn nė momentet e para tė fillimit tė bisedimeve tė paqes nė Paris, nė njė pozicion shumė tė vėshtirė, pikėrisht pėr shkak tė mungesės tashmė nė skenėn ndėrkombėtarė tė mbrojtėsit kryesorė tė interesave kombėtare, Austro-Hungarisė dhe pėr shkak tė lėkundjeve tė parregullta tė Italisė nga pozicioni i shpallur i saj mė 1917 nė mbrojtje tė njė Shqipėrie etnike. Nė fakt, nė njėfarė mėnyre, patriotėt shqiptarė, qė mė sė shumti mbėshteteshin tek ish perandoria dualiste, u gjendėn tė ēorientuar pas Luftės dhe nganjėherė ranė edhe viktima tė reflekseve tė gabuara politike. Mbi tė gjitha, zėvėndėsimi i orientimit proaustriak me atė proitalian, nuk rezultoi i goditur, si pėr shkak synimeve krejt tė ndryshme qė mbarte Italia nė Shqipėri, ashtu edhe pėr shkak tė dallueshmėrisė nė shkallėn e kuptueshmėrisė dhe ndjeshėrisė ndaj ēėshtjes shqiptare qė ekzistonte mes austriakėve dhe italianėve.

Ndryshimet e kursit tė Italisė nė tė gjithė rrjedhėn kohore tė marrė nė shqyrtim nga ana jonė, erdhėn pėr shkak tė vėshtirėsive qė ajo ndeshi nė realizimin e tė gjitha pretendimeve tė saj nė Adriatik pėr shkak tė kundėrshtimit tė Presidentit Wilson. Sa herė qė Italia shihte pamundėsi pėr tė realizuar objektivat e veta nė Veri tė Adriatikut, pėrpiqej tė kėnaqej nėpėrmjet gjetjes sė kompensimeve nė Shqipėri. Kjo gjė bėri qė ky shtet tė prirej mė shumė nga gjetja e zgjidhjeve tė shpejta duke u marrė veēmas vesht me fqinjėt e Shqipėrisė, sesa duke vazhduar tė mbronte Shqipėrinė e vitit 1913.

E gjithė balanca e ndryshuar nė arenėn ndėrkombėtare, pas Luftės sė Parė Botėrore, shtroi para udhėheqėsisė sė lėvizjes pėr rindėrtim shtetėror, riorientimin me njė elasticitet tė ri, tė bazuar mbi njė logjikė tė re, qė duhej t’i pėrshtatej ndryshimeve gjeopolitike ne Europė, raporteve tė reja tė krijuara mes Fuqive Aleate, pozicioneve tė reja qė po merrnin fuqitė e vjetra dhe tė reja ballkanike, etj. Mirėpo, kjo udhėheqėsi, e pa kanalizuar nėn njė lidership tė vetėm, pėr shkak tė mungesės sė trashėgimisė shtetėrore, nuk veproi si njė njėsi me vete, me njė projekt tė qartė strategjik dhe tė pėrpunuar teknikisht. Ministria e jashtme e shtetit shqiptar, ishte njė “ndėrtesė” imagjinare, e pa strukturuar nė asnjė lloj aspekti. Kėsisoj, nė kėtė periudhė mjaft tė ndėrlikuar politike, kur po rivendoseshin balancat ndėrkombėtare, Shqipėria nuk doli me njė politikė tė jashtme tė njėsuar, dhe tė pėrpunuar nga ana profesionale. Atė qė nė fakt duhej ta bėnte qeverisja shqiptare (qeverisjet e caktuara tė pėriudhės 1918-1921), e bėnė individė vullnetmirė dhe largpamės, qė pėr fat tė keq ishin tė paktė. Njė rol tė rėndėsishėm nė mbruajtjen e njė ndjenje tė tillė ka luajtur Arqipeshkvi i Shkodrės, Imzot Jak Serreqi, i cili u kėrkoi pėrfaqėsuesve britanikė nė Shkodėr, marrjen nėn mbrojtje nga ky shtet tė Shkodrės dhe Shqipėrisė. Ndėrsa Mehmet Konica, Dr. Turtulli dhe Mid’hat Frashėri do tė kėrkojnė mbrojtjen amerikane dhe, nė mungesė tė saj, atė britanike

     Por zėri i tyre ka mbetur zė i izoluar nė shkretirė brenda asaj qė mund tė quhet paria e shqiptarėve, e cila pėrbėhej nga elemente tė orientimeve nga mė tė ndryshmet, varėsisht formimeve arsimore dhe kulturore, varėsisht ndėrlidhjeve paraprake me shtetet qė kishin zotėruar apo ndikuar nė Shqipėri, apo pėr shkak tė interesave tė vjetra e tė reja ekonomike nė vend. Mbi tė gjitha, Shqipėria e vogėl dhe shqiptarėt qė u munduan ta pėrfaqėsonin atė, e kishin tė vėshtirė tė ndryshonin rrjedhat e vjetra dhė tė rejave tė orientimeve tė Fuqive tė Mėdha. Por pengesa mė e madhe pėr vetė Shqipėrinė, ka qenė prapambetja e thellė e trashėguar nga Perandoria Otomane, prapambetje qė e kishte shkėputur kėtė vend nga rrjedhat normale tė pėrparimit ekonomik, arsimor dhe kulturor europian, e kishte shndėrruar nė njė geto tė varfėrisė masive nė zemėr tė kontinentit tė vjetėr, njė vend qė e kishte tė vėshtirė tė gjeneronte aftėsi vetėqeverisėsė e tė zhvillonte rende institucionale dhe shtet tė bazuar mbi forcėn e ligjit dhe konstitucionit.

     Megjithatė, duke filluar nga periudha e marrė nė studim, vėrehet nė fakt njė rėnie e politikave tė mbėshtetura tek prijėsit dhe tė fortėt rajonalė dhe fillimi i ndėrtimit tė politikave tė prirura mbi bazėn e interesave kombėtare. Ėshtė e vėrtetė qė ky proces tashmė i filluar nuk mund tė kishte rikthim. Por, pėr shkak tė bagazhit tė prapambetur e shkallės sė ulėt kulturore qė mbante trupi jetėsor i vendit, ai ėshtė njė proces zhvendosjeje progresive qė nuk ecėn lehtėsisht nė truallin shqiptar. Thėnė ndryshe, nga kjo kohė filluan tė shihen sinjalet e para qė besnikėria ndaj prijėsve tė ndryshėm filloi tė konvertohet ngadalė nė njė besnikėri ndaj qeverisė qėndrore. Mirėpo, vertetė nga skena politike vėrehet shuarja graduale e Esat Pashės, por fara qė e kishte mbjellė pashain tiranas, ishte brenda vendit, dhe kushtet pėr riprodhime apo riciklime tė ngjashme ishin ende pjellore nė Shqipėri. Tė vetmet ndryshime pozitive qė do t’i jepnin efektet mė vonė, kanė qenė mosvarėsia e mėtutjeshme e vendit nga Perandoria Otomane qė i kishte hequr klasės sė vjetėr feulade mbėshtetjen politike tė mėparshme, era e re qė frynte nė kontinentin e vjetėr pas Deklaratės sė famshme tė presidentit Wilson, e cila nuk mundėsonte mė ndėrtime sistemesh shtetėrore obskurantiste. Njė ndryshim shumė i rėndėsishėm qenė vetė shqiptarėt e rinj qė po shkolloheshin nė perėndim, apo nė shkollat laike qė drejtonte Kisha Katolike dhe vendet perėndimore nė Shqipėri.

     Kjo zhvendosje progresive e mekanizmit tė funksionimit tė politikės shqiptare dhe rajonale nga duart e vjetra, nė duart e djalėrisė shqiptare, ėshtė penguar nga rivaliteti i ashpėr nė territorin shqiptar nė mes Mbretėrisė sė Italisė dhe Mbretėrisė SKS, e nė fund nga krijimi i njė situate trazire tė pėrhershme nga Greqia nė Jug tė vendit. Paria politike shqiptare nuk arriti tė kapėrcejė vėshtirėsitė e krijuara nga ky rivalitet e ndėrhyrje, nėpėrmjet krijimit tė njė lobi zyrtar probritanik, apo proamerikan qė do tė mundėsonte mbrojtjen nga Fuqi tė tjera larg interesave rajonale.

     Pėr tė gjitha kėto arsye, zėri nė mbrojtje tė Shqipėrisė nė Konferencėn e Paqes nė Paris nuk ka qenė njė, e vizioni i rindėrtimit tė Shqipėrisė se re nuk ka qenė ai qė duhej tė ishte. E gjithė kjo ka ndikuar nė njė ndjeshmėri minimale nė vendimarrjen e paqėbėrėsve tė mėdhenj, dhe nė planin e brendshėm, nė fragmentarizimin e qeverisjeve, si nė planin hapėsinor, ashtu edhe nė atė kohor. Mbi tė gjitha, mosgjetja e konsensusit tė brendshėm pėr tė ndėrlidhur Shqipėrinė e viteve 1918, 1919, 1920 me Shqipėrinė e viteve 1913, 1914 nė pikėpamje institucionale, dėmtoi rėndė pėrpjekjet pėr rindėrtim paqėsor, logjik dhe tė monitoruar tė institucioneve kushtetuese shtetėrore, krijoi pėshtjellim tė brendshėm nė atė qė mund tė quhet klasė politike shqiptare pėr njė periudhė gati 10 vjeēare, krijoi hapėsirė mė tė madhe pėr ndėrhyrje tė fuqive ballkanike dhe adriatikase nė dėm tė Shqipėrisė dhe ndihmoi nė zgjatjen edhe pėr tre vite tė procedurave, fillimisht politike e mė pas ligjore, tė zgjidhjes sė statusit ndėrkombėtar dhe kufijve tė shtetit shqiptar.

     Paria shqiptare bėri njė gabim tė rėndė teknik nė mbėshtetjen e kėrkesės politike: ajo shkėputi ēėshtjen e njohjes sė statusit tė Shqipėrisė nga vetė Shqipėria si shtet tashmė i formuar, i njohur ndėrkombėtarisht mė 1913 dhe i institucionalizuar mė 1914. Ne nuk mund tė themi se njė kėrkesė e tillė nuk ka ekzistuar, por duke mos qenė e lidhur me tė gjithė trashėgiminė e kėsaj periudhe, me institucionin e Princit, statutin themeltar shtetėror tė pėrvijuar aso kohė nga vetė Fuqitė (KNK), qeverisjen etj., kėrkesa e mėsipėrme humbte peshėn, krijonte njė vakuum tė tejzgjatur institucional, linte shkas pėr rigjallėrimin e aventurierėve apo lindjen e tė rinjve, mundėsonte keqinterpretime, krijonte destabilitet tė tejzgjatur politik, ndėrsa nė planin e jashtėm i jepte njė shkas mė shumė intepretimit pozitiv tė Traktatit tė Fshehtė te Londrės e keqinterpretimeve mė pas tė vendimeve tė karakterit operativ tė Keshillit Suprem tė Fuqive Aleate e ndėrlidhjes gati tė pafundme tė ēėshtjes shqiptare me Ēėshtjen e Adriatikut. Mirėpo ata udhėheqės shqiptarė qė e kanė menduar kėtė kanė qenė tė paktė, e mbi tė gjithė ka munguar vullneti i pėrbashkėt pėr tė ndjekur, me ose pa princ Wied-in, legalitetin e vitit 1914. Rivendosja e Turhan Pashės nė krye tė qeverisjes sė re nė dhjetor 1918 nuk e plotėsonte dot tė gjithė spektrin e kthimit tė legalitetit tė pėriudhės sė para Luftės. Mbi tė gjitha, njė qeveri e venė nėn presion dhe nė ndonjė parametėr edhe nėn kontroll nga njėra prej Fuqive tė interesuara dhe nėnshkruese tė Traktatit tė Fshehtė tė Londrės, e bėnte plotėsisht infektive pėrpjekjen pėr rilindje dhe rikthim tė legalitetit.  Ndryshe nga ēfarė ėshtė shkruar deri mė tani, autorit nuk i rezulton se shkalla e kontrollimit tė Qeverisė sė Pėrkohshme tė Durrėsit,  nga autoritetet italiane tė pushtimit, tė ketė qenė deri nivelin e njė qeverie kukull. Natyrisht, hapėsira nė tė cilėn e ka ushtruar veprimtarinė Qeveria e Pėrkohshme ka qenė krejtėsisht e kufizuar dhe forca imponuese e ushtarakėve italiane ka qenė e madhe. Nga ana tjetėr, baza mbi tė cilėn u ngrit kjo qeveri, ka qenė njė lloj marrėveshje pėr ndihmė tė ndėrsjelltė nė planin ndėrkombėtar, gjė qė ėshtė shkelur tėrėsisht nga pala italiane. Politikanėt shqiptarė tė qeverisė sė Durrėsit e mbrojtėn me dinjtetet tė plotė ēėshtjen kombėtare nė tė gjitha instancat ndėrkombėtare, madje duke kundėrshtuar edhe qendrimin e Italisė. Por pėr shkak tė situatės nė terren, startit fillestar tė saj, kjo qeverisje erdhi duke e humbur gradualisht efektivitetin dhe kuptueshmėrinė, e ndėrrimi i saj pas Kongresit tė Lushnjės, ishte njė veprim krejt i logjikshėm dhe pėrparimtar.

Kongresi i Lushnjės, nė njė farė mėnyre, e la tė hapur ēėshtjen e rivendosjes sė statusit tė vitit 1914, por kjo gjė nuk u shoqėrua me njė vendosmėri mė tė madhe nė rikthimin e legalitetit tė periudhės nė fjalė, duke pėrvijuar rrugėn e bisedimeve tė mėtėjshme politike, qoftė nė planin e brendshėm, e mbi tė gjitha nė planin e jashtėm. Gjithėsesi, duhet tė kemi parasysh se rrethanat politike tė vitit 1920 nuk mundėsonin debate tė pafundme pėr tė mbushur mendjet e tė gjithė prijėsve fisnorė pėr rrugėn qė duhej ndjekur. Momenti kėrkonte zgjidhje tė shpejta afatshkurtėra, me hapėsira pėr ndėrlidhje afatgjata institucionale. Vetė realiteti shqiptar paraqitej mjaft i ndėrlikuar dhe nuk premtonte qė njė zgjidhje e pėrshtatshme dhe funksionale tė arrihej nė mėnyrė tė pėrnjėhershme. Nė fakt, nė pesė vitet qė vijuan, Shqipėria pėrjetoi sistematikisht trazira politike, tė cilat u mbyllėn vetėm me vendosjen e dorės sė fortė tė Ahmet Zogut.

Nė planin e marrėdhėnieve ndėrkombėtare, monografia e trajton ēėshtjen shqiptare, gjegjėsisht statusin dhe kufijtė e Shqipėrisė, nė njė hark kohor trevjeēar, nė tri forume ndėrkombėtare, dy nga tė cilat, Konferenca e Paqes nė Paris dhe Konferenca e Ambasadorėve, tė ndėrlidhura nė aspektin funksional dhe insitucional. Punimi pėrpiqet tė sistemojė kronologjikisht tė gjithė rrjedhėn e trajtimit tė problemit shqiptar dhe tė analizojė pak a shumė qėndrimet e Fuqive Aleate dhe atyre tė Asocuara, nga dita e parė e paraqitjes se prezantimeve tė qeverisė shqiptare tė Durrėsit dhe vendeve tė lidhura me ēėshtjen shqiptare, deri mė 9 nėntor 1921, kur statusi i Shqipėrisė zgjidhet de jure. Duhet tė nėnvizojmė se pėr mė se dy vite (nga muaji prill 1919-deri nė nėnshkrimin e Traktatit tė Rapallos, 12 nėntor 1920), problemi i Shqipėrisė nuk ėshtė trajtuar si njė problem me vete, por si pjesė e problemeve madhore me tė cilat u morėn paqėbėrėsit e mėdhenj. Pse ndodhi njė gjė e tillė? Duhet tė kuptojmė se paravėrsisht nga Doktrina e Re qė Presidenti Wilson promovoi nė pėrfundim tė Luftės sė Parė Botėrore, njė pjesė e rėndėsishme e problemeve tė mbartura dhe tė lindura pas Luftės, vazhduan tė trajtohen me parimet e Diplomacisė sė Vjetėr. Dhe ėshtė e kuptueshme qė nė kėtė moment tranzicioni mes dy konceptimeve tė punės sė diplomacive, sfidat tė merrnin trajtime tė dyfishta. Arsyeja e dytė ka tė bėjė me faktin qė, me fillimin e punės sė Konferencės sė Paqes, Aleatėt nuk kishin arritur ndonjė marrėveshje tė veēantė nė lidhje me Shqipėrinė. Pėr Ēėshtjen Shqiptare, tė pėrfshirė brenda Ēėshtjes sė Adriatikut, apo Ēėshtjes Greke, nuk ėshtė arritur ndonjė rezultat konkret pozitiv gjatė gjithė vitit 1919. Kthesa e parė pozitive, qė ka ndryshuar rrjedhėn, sė paku tė trajtimit tė problemit shqiptar, ka ardhur nga nota amerikane e 6 marsit 1920, nė bazė tė sė cilės kėrkohej qė ēėshtja shqiptare tė mos pėrfshihej nė diskutimet e pėrbashkėta nė mes Italisė dhe Jugosllavisė. Gjithashtu, presidenti Wilson nuk e aprovoi me kėtė rast qė tokat shqiptare nė Veri dhe nė Jug tė pėrdoreshin si kompensime territoriale pėr toka qė Jugosllavia dhe Greqia ishin privuar diku tjetėr. Ndėrhyrja e qeverisė amerikane pėrbėn goditjen e parė tė fuqishme ndaj Traktatit tė Fshehtė tė Londrės e njėkohėsisht njė zhvlerėsim tė parė tė Marrėveshjes Tittoni-Veniselos. Nė thelb, kėmbėngulja e presidentit Wilson, nė zbatimin e parimit tė vetvendosjes, ēoi nė kapitullimin e italianėve nė lidhje me Shqipėrinė, qė nė tre muajt e parė tė vitit 1920. Kjo ndėrhyrje bėri qė plani britaniko-franco-italian pėr ndarjen e Shqipėrisė tė arkivohej dhe Konferenca e Paqes tė mbyllej pa rritur ndonjė marrėveshje pėr Shqipėrinė. Nė kėtė mėnyrė, praktikisht, Shqipėria i shpėtoi copėtimit. Ndryshimi i qėndrimit amerikan ka pasur tre pėrbėrės tė rėndėsishėm: sė pari, ai i lidhur me filozofinė qė e ka drejtuar politikėn e jashtme amerikane nė kėtė kohė, qė ėshtė filozofia e lirisė dhe e vetvendosjes sė popujve; sė dyti, skuadra e ekspertėve amerikane nė bisedimet e paqes, erdhi duke e zgjeruar nivelin e njohurive teknike pėr Shqipėrinė dhe elementet pėrbėrėse tė ēėshtjes sė saj; sė treti, njė kontribut tė pamohueshėm ka dhėnė komuniteti orthodoks i Shqipėrisė, pėr ndriēimin e realitetit etnik-kulturor dhe politik nė Shqipėrinė e Jugut, e nė radhė tė parė emigracioni shqiptar nė SHBA, nga Rumania dhe nė mėnyrė tė spikatur vellezėrit, Faik dhe Mehmet Konica.

Megjithėse Shqipėria shpėtoi nga pushtimi nė Konferencėn e Paqes, ajo vazhdoi tė mbetej e pushtuar prej ushtrive tė huaja. Nė kėtė moment, vendimtare ka qenė nisma e ndėrmarrė nga udhėheqėsit nacionalistė, pėr riorganizimin politik tė vendit dhe fillimin e pėrgatitjeve ushtarake pėr ēlirim. Kongresi i Lushnjės ndėrtoi rrugėn e Shqipėrisė drejt shtetformimit: Mbajtja e zgjedhjeve elektorale ēoi nė mbledhjen e sė parės Asamble kombėtare legjislative nė Tiranė, mė 27 mars 1920 dhe fillimin e jetės parlamentare shqiptare; krijimi i njė Regjence tė pėrbėrė nga katėr shtyllat pėrbėrėse fetare tė Shqipėrisė, ka shėrbyer si njė zgjidhje e menēur pėr tė mbajtur tė balancuar dhe tė stabilizuar nė kėtė aspekt vendin; themelimi i Komitetit tė Mbrojtjes Kombėtare sherbeu mė pas si njė institucion pėr vendosjen e integritetit tė shtetit, njė instrument i rėndėsishėm pėr ēlirimin e vendit, qė hapi rrugėn drejt largimit tė italianėve nga Shqipėria dhe frenoi serbėt nga pėrparimet e mėtejshme.

Njė moment shumė i rėndėsishėm i vitit 1920 ka qenė pranimi i Shqipėrisė nė Lidhjen e Kombeve me 17 dhjetor 1920. Ky akt shėrbeu si njė moment i kthesės sė plotė nė tė mirė tė ēėshtjes sė Shqipėrisė, mbasi Shqipėria u njoh si njė shtet sovran dhe i pavarur. Ky pranim hap rrugėn pėr diskutimin profesional tė njė problemi shumė tė papėrcaktuar nė tė drejtėn ndėrkombėtare tė asaj kohe; d.m.th., pranimi i njė vendi nė Lidhjen e Kombeve a pėrbėnte njė akt tė barazvlefshėm me njohjen e kėtij vendi nga ana e po atyre shteteve qė e kishin votuar nė kėtė organizėm ndėrkombėtar? Ky ka qenė fjalėkryqi qė Fuqitė Aleate u pėrpoqėn t’i japin pėrgjigje juridike dhe politike. Natyrisht, ky problem thjesht teknik nuk ka qenė i vetmi nė pengesat qė duhej tė zgjidhnin Fuqitė Aleate pėr Shqipėrinė, por gjithsesi, zgjidhja e kėsaj nyjeje juridike lehtėsoi gjykimin politik dhe asnjanėsoi tė gjitha pėrpjekjet e vendeve tė interesuara pėr ta mbajtur Shqipėrinė njė territor tė varur politikisht dhe ushtarakisht.

Mjaft i rėndėsishėm mbetet analizimi i qėndrimit britanik. Bėhet fjalė pėr njė Fuqi Aleate pa interesa tė drejtėpėrdrejta nė Shqipėri, por njė fuqi e vendosur nė njė pozicion udhėheqės nė zgjidhjen e problemeve tė mbartura nga Lufta e Parė Botėrore, e kėsisoj, e interesuar pėr t’i siguruar stabilitet kontinentit nė vjetėr nė tėrėsi. Duhet tė nėnvizojmė se qė nga fillimi i Konferencės sė Paqes, e nė vijim deri nė zgjidhjen e statusit tė Shqipėrisė, vėrejmė njė rrjedhė tė caktuar tė qendrimit tė FO nė lidhje me Shqipėrinė. Nė faqet e librit njihemi me hollėsi pėr qėndrimin qė ka mbajtur nė kohė tė ndryshme FO, dhe njėkohsisht me dinamiken e kėtij qėndrimi. Kjo rrjedhė ėshtė e pėrcaktuar nga nevoja pėr tė ruajtur raportet e vendosura me fuqitė kryesore aleate me interesa nė rajon dhe Shqipėri, pėr tė pasur tė njėjtėn pėrkrahje mė pas, nė hapėsirat ku Mbrėteria e Bashkuar mbronte interesat e veta perandorake. Kėshtu pėr shembull, fillimisht, politika e jashtme e FO ėshtė drejtuar nga nevoja pėr tė mbėshtetur Francėn nė planin e Konferencės, e cila, nga ana e saj, mbėshteste mėtimet greke dhe jugosllave. Mė pas, njė rol veēantė nė ndjekjen e njė orientimi progrek tė FO pati mbrojtja qė kryeministri Veniselos i bėri ēėshtjes greke nė Konferencėn e Paqes. Ndryshimi i qendrimit britanik ka qenė krejt gradual, shpesh herė me hapa edhe prapa, varėsisht zhvillimeve tė problemeve madhore nė lidhje me ēėshtjen shqiptare, dhe ndėrlidhur me fillimin e zbatimin nga ana e FO tė parimeve tė Diplomacisė sė Re. Megjithatė, duhet tė thuhet se qė nė fillim britanikėt nuk kanė qėnė nė tė mirė tė mėtimeve tė padrejta tė jugosllavėve pėr sa i pėrket Shqipėrisė sė Veriut, ndėrsa pėr sa i pėrket Shqipėrisė sė Jugut, ky qėndrim ka qenė nė tė mirė tė dhėnies sė pjesės mė tė madhe tė Shqipėrisė sė Jugut Greqisė, por ėshtė rrotulluar 360 gradė, nė fund tė periudhės, sė bashku me ndryshimin e qėndrimit tė diplomacisė franceze e varėsisht kundėrshtimit serioz tė diplomacisė amerikane nė kėtė ēėshtje. Pėr sa i perket Shqipėrisė sė Jugut njė ndikim tė veēantė ka pasur marrja e informacioneve tė besueshme, veēanėrisht nga konsulli Eyres, se popullsia e kėtij rajoni ishte e kėnaqur me qeverisjen e qeverisė shqiptare tė Tiranės gjatė vitit 1921, dhe se popullsia orthodokse shqiptare ishte njė realitet ekzistues, madje mazhoritar nė kėtė krahinė. Kur nė fund tė muajit prill 1921 qeveria shqiptare i kėrkoi Kėshillit tė Lidhjes sė Kombeve t’u jepte njė zgjidhje pėrfundimtare problemeve qė kishin lidhje me Shqipėrinė dhe ēėshtja u kalua pėr shqyrtim nė Konferencėn e Ambasadorėve, diplomacia britanike, me sa kuptohet, e kishte ndarė mendjen nė dhėnien sa mė parė tė zgjidhjes sė problemit dhe i vetmi shqetėsimi procedural pėr te, mbetej ai i zgjidhjes juridike tė problemit. Nė planin politik probleme mė vete paraqitej edhe kapėrcimi i kėmbėnguljeve tė fundit e tė pasinqerta tė Italisė, dhe mundėsia e goditjeve tė papritura, tė minutės sė fundit, prej anės sė shteteve tė papėrgjegjshme ballkanike (Greqia dhe Mbretėria SKS). Ėshtė vendi kėtu tė bėjmė njė dallim thelbėsor nė mes Greqisė dhe Mbretėrisė SKS: Qėnia e Veniselos-it nė krye tė qeverisė greke u ka mundėsuar Aleatėve njė kontroll tė plotė tė politikės greke nė lidhje me Shqipėrinė e Jugut, duke shmangur plotėsisht veprimet e pakontrolluara ushtarake tė ekstremistėve. Krejt e kundėrta ka ngjarė me qeverinė e Beogradit, e cila, e kontrolluar nga klanet mė tė fuqishme serbomėdha, ka qenė plotėsisht e pamenaxhueshme pėr Fuqitė Aleate nė politikėn e veprimet ushtarake ndaj Shqipėrisė sė Veriut. Ndryshimi dhe serioziteti me tė cilėn e trajtoi diplomacia britanike, e drejtuar nga Earl Curzon-i, ēėshtjen shqiptare nė muajt e fundit para zgjidhjes pėrfundimtare, pat si rezultat kėrkesėn kėmbėngulėse dhe refuzimin e Lord Curzon-it qė ēėshtja shqiptare tė vazhdohej tė trajtohej si pjesė e zgjidhjes sė pėrgjithshme tė problemeve tė Adriatikut dhe Ballkanit.

Ndėrsa, pėr sa i perket Italisė, duhet tė themi se, kur ajo hoqi dorė pėrfundimisht prej Traktatit tė Fshehtė tė Londrės sė vitit 1915 (edhe kjo ėshtė relative sepse politika e jashtme italiane ndaj Shqipėrisė ka ndryshuar mjaft edhe brenda tė njėjtit kabinet qeveritar), po mendojmė, kur erdhi nė pushtet Giovani Giolitti, ajo mbėshteti kufijtė e Shqipėrisė sė vitit 1913, mbasi kėto kėrkesa pėrkonin me interesat e saj, qė kishin tė bėnin me eliminimin e ndikimit jugosllav apo grek nė bregun lindor tė Adriatikut. Megjithatė, nė tėrėsi, madje edhe nė momentet mė tė fundit, kur ēėshtjes shqiptare po i jepej zgjidhja, duhet tė themi se diplomacia italiane nuk ėshtė sjellė nė mėnyrė tė sinqertė, qoftė me Fuqitė Aleate negociatore, e para sė gjithash me aspiratat e popullit shqiptar. Kanė qenė pikėrisht ndėrhyrjet e Lordit Curzon-it qė nė tre muajt e fundit, para pėrcaktimit tė statusit, arritėn tė shpėrbėjnė nga njėra-tjetra, pjesėn e ligjshme dhe tė sinqertė tė qėndrimeve tė Italisė, nga pjesa e pasinqertė, qė synonte kufizimin e pavarėsisė sė Shqipėrisė. Mund tė thuhet se rėnia e politikės sė jashtme italiane nė lidhje me Shqipėrinė, nė planin e autoritetit tė Fuqisė sė Madhe negociatore, ka qenė e plotė. Pėrndryshe, nga pikėpamja e synimeve tė saj minimale (kufizimi i ndikimit grek dhe serb nė Shqipėri), ajo politikė ia ka arritur qėllimit. Politikėbėrėsit italianė nė lidhje me Shqipėrinė, nė tė gjithė veprimtarinė e tyre trevjeēare bėnė njė seri gabimesh, nė gjykimet dhe analizat e tyre. Kėto gabime nisin me pėrpjekjet pėr ta vėnė nė kontroll tė paarsyeshėm dhe pėrkundrejt interesave kombėtare shqiptare, qeverinė e Durrėsit, kthimin e Shqipėrisė nė njė placdarm pėr agresion tė nacionalistėve malazezė kundėr Mbretėrisė SKS, kėmbėngulja e pafundme pėr zbatimin e klauzolave tė Traktatit tė Londrės, apo pėrpjekja pėr ta mbajtur pjesore hijen e kėtij traktati famėkeq, pėrpjekjet pėr tė ndaluar mbajtjen e Kongresit tė Lushnjės nė tė mirė tė qeverisė tashmė tė kontrolluar plotėsisht tė Durrėsit dhe nė fundin e serisė sė qėndrimit tė saj, pėrpjekja pėr tė ndikuar nė pėrmbysjen e qeverisė sė Suljeman Delvinės duke financuar pėrpjekjen e dėshtuar tė pėrkahėsve tė Esad Pashės dhe pėrgjithsisht pėrpjekja pėr ta zgjatur pa fund pėr interesat e veta nė planin e diplomacisė sė Fuqive tė Mėdha, ēėshtjen e statusit tė Shqipėrisė. Tė gjitha kėto sa thamė mė sipėr, janė tregues jo vetėm tė humbjes sė besimit nė politikėn italiane nga ana e shqiptarėve, por, para sė gjithash, janė tregues tė njė politike dritėshkurtėr, aspak racionale dhe mjaft egoiste.

Kur Kėshilli i Ambasadorėve tė Fuqive Aleate u mblodh nė Paris, nė fakt pėrfaqėsuesi britanik ende pretendonte dhėnien Shqipėrisė Jugore, d.m.th. asaj nė jug tė vijės Tittoni-Veniselos, Greqisė, mbasi nė gjė e tillė edhe ishte kėshilluar nga ekspertėt britanikė. Mirėpo italianėt dhe francezėt kundėrshtuan dhe atėherė britanikėt, me anėn e eksperteve tė tyre, patėn kohė tė riekzaminojnė ēėshtjen dhe tė japin edhe ata verdiktin nė tė mirė tė kėsaj zgjidhjeje qė pėrfshinte edhe jugun e Shqipėrisė brenda shtetit shqiptar. Si parim i pėrgjithshėm u pėrcaktua vendosja e kufijve tė vitit 1913 dhe iu la ekspertėve qė tė propozojnė modifikime nė Lindje dhe nė Veri, nė mėnyrė qė ta bėnin mė tė logjikshme ndarjen e kufirit. Mirėpo rekomandimet e ekspertėve nuk qenė shumė rezultative nė lidhje me Shqipėrinė, pėr sa kohė qė ato u shoqėruan me cungime tė mėtejshme territoriale nė Lindje dhe nuk bėnė asgjė nė lidhje me pėrfshirjen e dy fiseve tė rėndėsishme tė Malėsisė, Hotit dhe tė Grudės nė Shqipėri. Rimbajtja jashtė Shqipėrisė, pėr sė dyti, e Hotit dhe Grudės, i hoqi Shkodrės dhe katolicizmit shqiptar dy krahė tė rėndėsishėm tė energjisė dhe peshės sė saj tradicionale politike nė Shqipėri. (Pėr fat tė keq, problemi i Triepshit dhe Kojės u la krejt nė heshtje, mbasi, siē kuptohet, konsiderohej i kapėrcyer nga diplomacia britanike, pėr shkak tė njė aneksimi mė tė hershėm tė kėtyre dy fiseve tė Malėsisė prej Malit tė Zi, d.m.th. pas krizės Ballkanike 1875-1878. Ndėrsa nė lindje, nevoja pėr tė krijuar njė basen praktik komunikimi dhe njėkohėsisht marrėdhėniesh ekonomike pėr qytetet dhe rrethinat e Dibrės dhe Prizrenit, i hoqi Shqipėrisė rreth 400 km2, tė banuar nga popullsi e pastėr shqiptare

Ky qe epilogu teorik i zgjidhjes sė problemit tė kufijve tė shtetit shqiptar nė tavolinėn e bisedimeve tė Konferencės sė Ambasadorėve. Zgjidhja teknike ėshtė njė odise e vėrtetė, qė do tė zgjasė edhe pėr disa vite tė tjera. Duke filluar nga vitit 1922, tė gjitha trupat jugosllave dhe greke u larguan nga territori i Shqipėrisė. Por Shqipėrisė do t’i duhej tė priste deri mė 30 korrik 1926, kur Greqia, Mbretėria SKS, sė bashku me Britaninė e Madhe, Francėn dhe Italinė, tė nėnshkruanin marrėveshjen pėrfundimtare qė njihte kufijtė e Shqipėrisė. Gjithashtu, problemeve tė papjekurisė sė brendshme tė institucioneve demokratike nė Shqipėri, vazhduan t’i bashkėngjiten me intensitete tė ndryshme intrigat italiane dhe jugosllave, tė cilat bėnė qė procesi i stabilizimit shtetėror tė jetė njė proces shumė i vėshtirė.

 

 

www.albanovaonline.com